Buruna Birşey Kaçması

Buruna kaçan yabancı cisimler çeşitlidirler. Para, düğme, boncuk, zıpzıp, kiraz, vişne, erik, mercimek, bakla, türlü çekirdekler gibi maddeler bu yabancı cisimler arasında sayılabilirler.

Sebebi : Burundaki yabancı cisimlere, en ziyade, çocuklarda rastlanır. Çocuğun yaşı küçük olursa, bilmeden elinde oynamakta veya yemekte olduğu bir cismi burnuna sokar. Büyük yaştaki çocuklar bunu yapmazlarsa da ya bir kavga veya şaka sırasında arkadaşları tarafından burunlarına yabancı cisimler sokulan çocuklar görülmüştür.

Bir kaza neticesi olarak düşme, vurma, çarpma gibi sebeplerle, dışarıdan da buruna yabancı cisimler girebilir.

Yabancı cisim burunun delik’eri yakınında olabildiği gibi burun boşluğunun derinliklerine kadar nüfuz etmiş de olabilirler.

Buruna dışarıdan bir takım canlı hayvanların, mesela kara sineklerin ve bunların kurularının girmesi pek nadirdir.

Eskiden tedavi veya kan alma maksadiyle burun yakınma yapıştırılan sülüklerin dikkat edilmediği içiıı burunun içine kaçtıkları da görülmüştür.

Yabancı cisimler burunun ön deliklerinden girebildikleri gibi bazı gıdaları yerken bir öksürme veya hızlı nefes alma esnasında burunun arka deliklerinden girdikleri de vardır.

Belirtileri : Nereden ve nasıl girerlerse girsinler yabancı cisimler burunda bir tıkanıklık  yaparak nefes almağa engel olurlar. Bu bakımdan büyük sıkıntı verirler. Yabancı cisimler, buruna girerlerken burun deliklerini ve burunun iç zarını zedeleyip buralarda yaralanmalara sebep olabilirler. Bu tesirle burun kanamaları ve burun iltihaplan hasıl olur.

Tedavisi : Her şeyden önce burunun içine hangi cismin ‘kaçtığını ve nerelere kadar nüfuz ettiğini tetkik etmek lazımdır. Ön tarafta kalmış bulunan yabancı cisimler münasip aletlerle kolaylıkla çekilip çıkarılabilirler. Burada dikkat edilecek nokta yabancı cismi biçimli yerinden iyice tutup dışarıya doğru çekmektir. İyi tutulmazsa çıkarayım derken cismi yerinden oynatıp içeriye itmek gibi ters ve fena bir netice hasıl olabilir.

Yabancı cisim burun deliklerine girmiş ve burunda yaralanmalar hasıl etmişse durum zorlaşmış demektir. Bu takdirde bir doktora baş vurarak işi onun vermekten başka çare yoktur.

Buruna Birşey Kaçması” için bir yorum

  • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 01:59
    Permalink

    Güzel anlatımalrınız için teşekkürler. Birde burna su kaçtığında onu nasıl yapıcaz havuzda yüzerken sıklıkla karşılalıyorum da.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir