Diş Eti Hastalıkları Ağız Kokusu Yapıyor

Dişeti Hastalıkları Ağız Kokusu Yapıyor” savı doğrudur. Ağız kokusunun sebebi diş etindeki hastalık olamaz, diye düşünmeyin. Maalesef, dişlerin düzenli fırçalanmaması, diş ipi kullanılmaması sonucu dişler arasında, dişin yüzeyinde, biriken yemek artıkları, zamanla diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına sebep olurlar ve bu da ağız kokusuna yol açar. Dişlerinizi fırçalarken meydana gelen kanamalar, diş etlerinizdeki renk değişimleri, sallanan ve birbirinden ayrılan dişler ve şiddetli ağız kokusu, diş eti rahatsızlığının belirtileridir.

Diş Eti İltihabı Tedavi Yöntemleri

Periontoloji de denilen diş eti hastalıkları, en fazla ağız kokusu şikâyetiyle gelen hastalardan oluşuyor. Uzman bir diş hekimine gittiğinizde ağız içiniz kontrol edilerek, gerekli görülen tedavi sürecine başlanılıyor. Dişlerdeki plak, diş taşı temizlenmesi, diş eti hastalığının ön tedavisidir. Bu sayede dişlerdeki iltihaba neden olan bakterilerden kurtulmuş oluruz. Gecikilen durumlarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Lokal anestezi uygulanarak hastanın ağrı hissetmesi engellenir. Sadece diş eti büyümelerinde, kesilerek diş eti alınır. Duruma göre diş eti altındaki iltihaplı kısım temizlenip, diş eti tekrar dikilerek tedavi edilir. Dişle diş eti arasında çene kemiklerinin erimesi gibi sorunlar varsa, kemik tozu, membran gibi yardımcı biomateryaller kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Tüm bunlar sayesinde hastalar, doğal dişlerini ağızlarında uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabilirler ve ağız kokusundan da kurtulmuş olurlar.

Diş eti hastalıkları neden oluşuyor?

Uzmanlar, aşırı alkol, sigara kullanımı, kan hastalıkları, diyabet, kortizon kullanımı gibi etkileri diş eti hastalığı nedenleri olarak saymaktadır. Ayrıca diş eti ameliyatı sonrası yara bölgesine temiz, titiz bakım, fırçalama, diş ipi kullanımı tedavinin başarısı için çok önemlidir. Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmıştır, parlak ve pütürlüdür. Sağlıklı dişlerinizi kaybetmemek için ve tedavi sonrasında tekrar ağız kokusu çekmemek için dişlerinize iyi bakmalısınız.

Diş Eti Hastalıkları Ağız Kokusu Yapıyor” için bir yorum

  • 20 Kasım 2018 tarihinde, saat 22:32
    Permalink

    wqwer qferq 43q43q
    diş etlerim her fırçalamada kanıyordur fakat diş fırçamı değiştirerek bu sorundan kurtuldum. artık kanama olmuyor ayrıca diş fırçalama yönteminiz de çok önemli. ne çok yumuşak ne çok sert olmalı. diş etlerinize zxarar vermeden fırçalamalısınız.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir