Diş İmplantı Nedir ve Nasıl Uygulanır

Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız diş implantı, diş doktorları tarafından protez diş konusunda en sağlıklı yöntem olarak kabul ediliyor. Köprü dişlerin yerine alternatif olarak doğan diş implantları birçok kullanıcı tarafından sorunsuz olarak kullanılıyor. Peki, diş implantı nedir ve nasıl uygulanır?

Diş implantı; çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin uygun malzemelerle, protez diş yerleştirme uygulaması yöntemine deniliyor. Diş implantı çene kemiğine diş çakma ya da diş ekme veyahut da diş vidalama suretiyle yapılıyor. Çeneye ve ağız içi boşluğuna en uygun malzemeler, en çok da titanyum elementinden yapılmış olan protezler tercih ediliyor. Diş implantında uygulanan titanyum, vücuda en uyumlu, alerjik reaksiyon oluşturmayan ve en sağlam malzemedir. Herhangi bir sebepten ötürü kaybettiğiniz dişinize, yoksun kalan görevi implant uygulamasıyla tekrar kazandırılır. Estetik açıdan bakıldığında ise, en çok talep edilen ve ağıza en çok uyum sağlayan uygulama çeşididir. Köprü yönteminde hasarlı dişlerin yanında bulunan sağlıklı komşu dişlerin küçültülmesi işlemi implantta uygulanmadığı için de en sağlıklı yöntem olarak kabul edilmektedir.

Diş doktorlarının köprü yerine en çok implant tedavisini tercih etmelerinin sebebi ise, yine estetik kaygıların yanı sıra, sağlam olan dişe müdahale etmeden, sadece sorunlu bölgede uygulama yapılması amacından kaynaklanıyor. Birçok implant yöntemi olmasına karşın, en çok çene kemiğine vidalama suretiyle uygulanan implant tedavisi tercih ediliyor. Uygulamaya ilk önce, hangi dişinizde sorun varsa, çene kemiği simetrisi ölçülerek, uygun vida boyu tercihiyle başlanılıyor. İmplant vidaların ebatları farklı olduğundan, uygulanacak çene kemiğinin kalitesi, uygun yükseklik ve genişlikte olması implant tedavisi için önemlidir. Ayrıca diş etlerinin de sağlıklı olması gerekir. İmplant tedavisinde yaş sınırlaması yoktur ancak 18 yaşından küçük hastalara tavsiye edilmez hatta bütün dişlerini kaybetmiş hastalara da bile uygulanabilir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürüyor

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyonla yapılmaktadır. Eğer yapılacak olan tek bir implant operasyonu ise bu işlem 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir, komple implant diş tedavisi ise daha uzun sürecektir. İmplant tedavisinin  süresi yapılacak olan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında da değişebilir. Cerrahi operasyondan sonra, implant ile kemiğin bütünleşmesi için (osseointegrasyon) 1-3 ay kadar beklenir. İmplant kemikleştikten sonra üzerine oturtulacak olan protezler, birkaç seansda uygulanır.

İmplant ne kadar sürede yapılır, sorusunun cevabı toplamda 1-4 ay arasıdır. İmplant tedavisi sonucunda hastalar doğal dişe en yakın sonucu elde etmekte ve uzun ömürlü dişlere kavuşmaktadırlar. İmplant tedavisi sonrasında hastalarına ağız diş bakımlarını çok iyi yapılmalarını öneren diş doktorları, aşırı sigara ve alkol tüketiminin implantlarda renk ve uyum sorunu oluşturabileceğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir