Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik nöropati tıpta periferik sinirlerin hasar oluşmasına verilen addır. Peki diyabetik nöropati nedir? Diyabetik nöropati yaşayan kişilerde el ve ayaklarda ağrı, uyuşma yaşanabilmektedir. İlerlemiş diyabetik nöropati vakalarında hastalarda daha güçlü belirtiler görülebilmektedir. Kaslarda güçsüzlük ve ciltte renk değişikliği olabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı çok önemlidir. Şikayetlerin en aza indirilmesi hatta tamamen ortadan kaldırılması için mutlaka erkenden tedaviye başlanmalıdır. Erkenden başlanan tedavilerde bu hastalık sorun olmaktan çıkar ve hastalığın sonucu olarak oluşturduğu şikayetlerde ortadan kalkmış olur. Çoğu diyabet hastalarında bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunun için doktorunuz tarafından genel bir muayeneden geçmelisiniz. Bu hastalığı mutlaka önemsemeniz ve gerekli tedaviyi bir an önce almanız çok önemlidir. Diyabetik nöropati nedir sorusuna cevap olarak kısaca bunları söylemek yeterli olacaktır.

Diyabetik Nöropati Belirtileri

– El ve ayaklarda uyuşma

– Kaslarda güçsüzlük

– Dokularda ağrı

– Ciltte renk değişikliği

– Aşırı derecede üşüme

– Kaslarda erime gibi belirtileri vardır.

Diyabetik Nöropati Yaşayan Hastalar Ne Yapmalıdır? 

Diyabetik nöropati yaşayan hastalar beslenmesine ve doktorun dediklerine harfiyen uymaları gerekmektedir. Diyabetin küçük sinirlere etki ettiği bu hastalık kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Eğer bu hastalıktan şüpheleniyorsanız derhal bir diyabetik nöropati muayenesi işlemini geçirmelisiniz. Doktorunuz sizde bu hastalığı teşhis etti ise dikkat edeceğiniz bazı semptomik tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu hastalığı olan insanlar mutlaka diğer komplikasyonlara da bakılması gerekmektedir.

Diğer komplikasyonlara bakıldıktan sonra doktorun gerekli tedaviyi başlatması gerekir. Bunun için doktor tarafından hastaya bazı testler uygulanır ve bu soruların cevapları bulunmuş olur. Diyabetik nöropati nedir olan hastaların günlük yapması gereken bazı şeyler de bulunmaktadır. Hergün el ve ayaklarınızı kontrol etmek hastalığın tanısı için çok önemlidir. Ayrıca eğer ayaklarda bir kuruluk söz konusu ise lesyon uygulanmalıdır. Ve bu hastalığa sahip kişiler mutlaka çıplak ayakla dolaşmamalıdır. Dolaşmadığı gibi ise ayağına uygun ayakkabılar tercih etmelidir.

Diyabetik Nöropati Teşhisi

Diyabetin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkabilen bu hastalığın teşhisi oldukça önemlidir. Bu hastalığa sahip olduğunu düşünenler kişiler ise diyabetik nöropati teşhisi nasıl konur gibi sorulara cevap aramaktadır. Diyabetik nöropati teşhisi konulabilmesi için doktor tarafından bu hastalara uygulanan bazı testler vardır. Doktorlar bu testi uyguladıktan sonra hastaya teşhisi koyar. Bu husustan sonra hastalar diyabetik nöropatiye hangi doktor bakar diye araştırma yapabilmektedir. Diyabetik nöropati hastalığına bakan doktor dalı ise Endokrinoloji ve Metabolizma doktorları bakmaktadır.

Diyabetik Nöropati Nedir?” için bir yorum

  • 29 Aralık 2018 tarihinde, saat 16:18
    Permalink

    bu konu doktorlar tarafindan tam olarak teshis ve tedavi edilememektedir, deniyor. dogruluk payi nedir acaba? bu konuda deneyimli doktor, hastane, tedavi, vs. tavsiyesi olan var mı?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir