Diyet ve Egzersizde Doğru Bilinen Yanlışlar

Dallas Amerika’da bulunan Baylor Üniversitesi Medical Center diyetisyeni Julia Bender ve Baylor Tom Landry Health and Wellness Center direktörü Phil Tyne diyet ve egzersizde doğru bilinen yanlışları açıkladılar:

Mekik çekmek karın yağlarınızı eritir.

Yanlış: Vücudunuzun herhangi bir bölgesini yağ yağmak üzere seçemezsiniz. Tek başına bölgesel zayıflamayı bir egzersiz ile sağlamanız mümkün değildir. Ancak kardiyovasküler ve güç gerektiren egzersizleri birlikte yaparak tüm vücudunuzdan yağ kaybedebilirsiniz.

Egzersiz öncesinde stretching ile kaslarınızı ısıtmanız gerekir.

Yanlış: Yapılan bazı çalışmalar fitness öncesi stretching yapmanın sakatlanma oranını arttırdığını ortaya koymuştur. Eğer sadece koşu yapacaksanız öncesinde stretching yapabilirsiniz ancak ağırlık kaldıracaksınız, bu işlemi çalışmanızın sonuna bırakmanız yararınıza olacaktır.

Egzersizden önce yemek yememelisiniz.

Yanlış: Vücudunuz egzersiz için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle çalışmaya başlamadan  önce 1 ile 3 saat içerisinde bir şeyler yemiş olmanız gerekmektedir. Sabah erken saatte dahi egzersiz yapıyorsanız öncesinde biraz meyve, yoğurt ya da tam buğday ekmeğinden bir tost yiyebilirsiniz.

Ağırlık kaldırmak kadın vücudunu aşırı kaslı hale getirir.

Yanlış: Bir çok kadının vücudu, yeterince testosteron salgılamadığı için ağırlık çalışıldığı zaman erkek vücudu gibi aşırı kaslanmaz. Buna rağmen eğer vücudunuzda istemediğiniz bir genişleme olduğunu düşünüyorsanız az ağırlık ve sık tekrar yöntemini deneyebilirsiniz.

Bütün yağlar zararlıdır.

Yanlış: Sanılanın aksine avokado, balık yağı ve fındık yağı gibi yağlar vücut için son derece faydalıdır. Az miktarlarda tüketmek kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak çok yemenizin önüne geçecektir.

Kalori miktarını düşürmek kilo vermek için en iyi yoldur.

Yanlış: Kilo vermek için günlük alınan kalori miktarını azaltmak ve yapılan hareket miktarını arttırmak en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Bir anda sadece aldığınız kalori miktarını 1200 kalorinin altına düşürmeniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alamamasına ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Bu sebeple günlük kalori miktarınızı yavaş yavaş azaltmalısınız. Günlük 100 kalori azaltarak başlayabilir ve her gün azalttığınız kalori miktarını arttırarak zaman içerisinde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı besinlerden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Yanlış: Besinler ne kadar sağlıklı olurlarsa olsun kalori kaloridir. Yulaf ezmesi son derece sağlıklıdır ancak 4 kase yerseniz vücudunuza fazla miktarda kalori yüklersiniz. Kilo vermek istiyorsanız yediğiniz porsiyonları göz önünde bulundurmanız gerekir. Hem kilo vermenizi sağlayacak hem de sizi uzun saatler tok tutacak ideal porsiyonları tespit etmelisiniz.

Egzersiz yağları kasa çevirir.

Yanlış: Yağ ve kas dokusu birbirinden farklı hücre tipleridir. Birini kaybetmeye başladığınız zaman yerine diğerini kullanmaya başlayabilirsiniz ancak hücre olarak şekil değiştirerek birbirlerinin formuna dönüşemezler. Yağlar hiç bir zaman kas dokusuna dönüşmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir