Estetik Kepçe Kulak Ameliyatı İle İlgili Merak Edilenler

Yüzümüze ilk bakışta dikkat edilen organlardan birisi de kulaktır. Geçmişte kulakların büyüklüğü ya da kepçe olması estetik olarak önemsenmiyordu. Günümüzde ise estetik görünüme daha çok önem verilmesi, teknolojinin ve tıbbın gelişimiyle bu tip operasyonların sayısı çok artmıştır. Estetik kepçe kulak ameliyatı denince, küpe deliğinin yırtıklarının giderilmesi de akla gelmektedir.

Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur. Kepçe kulak ameliyatı yaş sınırı 6 yaştır. 6 yaş civarında kulaklar gelişimlerinin büyük kısmını tamamladığı için, bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Çocuklar arasında kepçe kulak, alay konusu olduğu için, çocukta psikolojik olarak rahatsızlık yaratabilir. Böyle bir şeyden endişeleniyorsanız, bir psikologdan ve estetik cerrahtan fikir alabilirsiniz. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Estetik Kepçe Kulak Ameliyatı 

Estetik kulak ameliyatları kolay ve kesin sonuç veren ameliyatlardır. Hastane koşullarında ameliyat yapılmalıdır. Yaşa bağlı genel veya lokal anestezi yapılabilir. Kulağın arkasından girilerek, kulak kıkırdaklarına dikiş yapılarak şekil verilir. Ameliyat 1-1,5 saat sürer. Kulak ameliyatı sonrası bandaj, kulak arkasına tamponlu bandajlar olarak kapatılır. Estetik dikiş olduğundan dikişler alınmaz. İzler görünmez. Hasta aynı gün eve çıkabilir. Ağrı kesici kullanılması, kişiyi rahatlatır. Bandajların alınması 2-3 gün sonradır. Kulakların yaklaşık 15 gün dış darbelere karşı korunması için saç bandı kullanması gerekir. Kulaklardaki estetik ameliyat kalıcı bir çözümdür. Konusunda deneyimli estetik cerrahların tercih edilmesi olası riskleri azaltacaktır.

Kepçe Kulak Sorunu Ameliyatsız Düzeltilebilir mi?

Yeni geliştirilen iple kepçe kulak estetiği adındaki yöntemle ameliyatla kesi yapmadan, yetişkinlerde olan kepçe kulak sorunu tedavi edilebilir. Kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilen kepçe kulak deformesi bu yöntemle giderilir.  İple asma yöntemi denilen bu işlem, kepçe kulak düzeltme dışında burun ucuna ve kaşlara da uygulanabilen bir yöntemdir.  Yapılan düzeltme işleminden sonra hastalar günlük yaşamlarına hemen dönebilir. Yapılan işlemde kulakta deriye açılan küçük deliklerden özel bir aletle geçirilen iple kepçe şeklinde olan kulak geriye doğru yatırılmaktadır. İşlem uygulanırken herhangi bir kesi yapılmadığı için, sonrasında pansuman yapma, dikiş almak, kontrole gitmek ve kulaklara bandajlama yapmak gibi uygulamalara gerek kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir