Faranjitten Nasıl Korunuruz ?

Faranjit, mikrop ve virüslerin küçük dil arkasında bademciklerin olduğu bölüme yerleşmesi ve o bölgenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Faranjite ise, geniz akıntısı, kuru hava, alerji, sigara ve alkol tüketimi, asitli içecekler, virüs ve bakteriler, bademcik iltihabı gibi durumlar sebep olmaktadır. Peki, böylesine tehlikeli olan faranjitten nasıl korunuruz? Faranjitin de birkaç çeşidi vardır. Bunlar, Atrofik faranjit ve tipte kornik faranjittir. Faranjitin belirtileri ise, iştahsızlık, yorgunluk, yüksek ateş, lenf bezlerinin şişmesi ve halsizliktir.

Faranjit özellikle kış aylarında kendini sıkça göstermektedir. Hatta kapalı ortamlarda toplu halde bulunan insanlarda, faranjit gibi üst solunum yolu hastalıklarına sıkça rastlanmaktadır. Faranjit kesinlikle bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta olan kişinin burun salgısından veya tükürüğünden faranjit bulaşabilir. Bu yüzden eğer evde faranjit olan biri varsa ortak hiçbir şey kullanılmamalıdır. Faranjitten nasıl korunuruz sorusuna ise ilk olarak ellerinizi sık sık yıkayarak diyebiliriz. Çünkü hasta olan kişi elleri ile dahi olsa mikrobu bulaştırabileceği için ellerin sabunla çok sık olarak yıkanması doğru olacaktır.

Faranjitten nasıl korunuruz sorusuna verilecek diğer yanıtlarımız ise, eğer sigara veya alkol kullanıyorsanız acilen bırakmalısınız yanıtı olacaktır. Bunun dışında, gün içinde dişler günde en az 2 kez fırçalanmalı, çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden kaçınmalı, kapalı ve nemli ortamlarda durmamalı ve bol bol vitamin almalısınız. Bunları yaptığınız takdirde faranjitten korunabilirsiniz.

Faranjitten Nasıl Korunuruz ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir