Gebelikte Bulantı ve Kusma

Hamileliğin ilk haftalarında halsizlik hissedilmesi, gebelikte bulantı ve kusmalar görülmesi genelde anne adaylarının karşılaştığı bir sorundur. Anne adaylarının hemen hemen yarısında bulantı ve kusma görülürken, bir kısmında da kusma olmadan sadece bulantı meydana gelir. Hamilelik dönemi esnasında rastlanan bulantı ve kusmalar huzursuz edici, ancak hamilelik döneminin tamamen olması gereken bir parçasıdır.

Yapılan incelemeler, hamilelikte bulantı ve kusma sorunu yaşayan anne adaylarının daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirdiklerini, düşük ve ölü doğum gibi tehlikelerin daha az olduğunu göstermektedir. Hamilelik bulantı ve kusmaları, dinlenerek ve beslenmede yapılan değişikliklerle çoğunlukla kontrol edilebilmektedir.

Hamilelikte bulantı ne zaman oluşur denildiğinde ise, belirtiler çoğunlukla sabahları görülmekle birlikte, günün herhangi bir zamanında da bulantı ve kusmalar oluşabilmektedir. Peki, hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer? Birçok anne adayında belirtiler son regl tarihinden 6 hafta sonra ve de çoğunlukla 9. haftadan önce başlar. Gebelik ilerledikçe belirtilerin şiddeti azalır, çoğu anne adayında hamileliğin 16. haftasından önce kaybolur.

İdrarınız çok koyu renkte veya son 8 saattir idrar çıkarmadınız ise, karın ağrısı ve ateşiniz var ise, kendinizi çok halsiz ve bitkin hissediyorsanız, kusmuğunuzda kan var ise nükseden ve engellenemeyen kusmalarınız oluyor ise ve son bir gün içerisinde sıvı veya katı besin alamadınız ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bu şekilde oluşan bulantı ve kusmalar her hangi bir idrar yolu enfeksiyonu ya da apandisit gibi bir rahatsızlığın habercisi olabilirler.

Hamilelik döneminde size vereceğimiz önerilere dikkat ederseniz bulantı ve kusmalarınız çok şiddetli olmayacaktır. Yorgunluk bulantıyı arttırdığı için bol bol istirahat etmelisiniz. Sıvı tüketirken birden aşırı miktarda almamaya dikkat etmelisiniz. Yağsız ve bol karbonhidratlı besinlerden tüketmelisiniz. Örneğin krakerler, kızarmış ekmek gibi yiyecekler bulantıyı azaltabilir. Sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan bir süre önce bisküvi, kraker gibi kuru besinlerden atıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir