Gebelikte Yoga Yapılabilir mi?

Hamilelik dönemi bir kadın için hem çok özel hem de meşakkatli bir dönemdir. Bedensel ve ruhsal olarak birçok değişim yaşar, bir taraftan anne olmayı öğrenirken bir taraftan da bu değişimlere ayak uydurmaya çalışırsınız. Peki bu dönemde yoganın faydası olabilir mi? Gebelikte Yoga Yapılabilir mi? Evet, hamilelik yogasıyla yaşadığınız bu olumsuz durumlardan uzaklaşıp, her şeye çok daha pozitif bakmanız mümkün.

Yoganın Faydaları

Yoga kelimesi Sanskritçe olup, hem bütünlük hem de disiplin anlamına gelir. Yoga bir din değil, bir yaşam biçimidir. Yaşama sanatını öğretir. Kendimizi keşfetmek, huzura kavuşmak ve bütünlüğe ulaşmak için yapılan çalışmalardır. İşte yoganın faydaları:

 1. Nefes alma teknikleri ve fiziksel duruşlarla yoga kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar.
 2. Heyecan ve endişeyi azaltır.
 3. Stresi azaltarak pozitif düşünmenizi sağlar.
 4. Uyku kalitenizi artırır.
 5. Duruşu düzeltir, omurganın sağlıklı ve esnek kalmasını sağlar.
 6. Yoga, anne adayının sağlığını koruduğu gibi, bedenini ve zihnini doğuma hazırlamaya yardımcı olur.
 7. Doğru nefes alma teknikleriyle yorgunluk, stres ve gerginliği azaltır.
 8. Sırt kaslarınızı güçlendirir.
 9. Vücudunuzun esnek ve güçlü olmasını sağlar.
 10. Pelvis bölgesindeki kasları esnetip güçlendirir. Böylece doğum öncesi ve doğum sırasında yaşanacak ağrıları minimuma indirir.
 11. Ödem oluşumunu engeller.

Uzmanlar, annenin hamilelik döneminde yaşadığı korku, endişe, heyecan ve mutluluk gibi duyguları bebeğin hissedebildiğini söylüyorlar. Annenin yaşadığı olumsuz duyguları hisseden bebekler depresyona bile girebiliyorlar. Bu yüzden hamilelik yogasından faydalanmanın hiçbir zararı yok. Yeter ki hareketlerinizi bu işte deneyimli merkezlerde ve eğitimli hocalar eşliğinde yapın. İşinize yarayacak, yapabileceğiniz gebelikte yoga hareketlerinden bazılarını sizler için derledik.

Hamile Yogası Hareketleri

Dağ duruşu (Tadasana)

Bu duruş, hareketsizliği, kuvveti, rahatlamış gücü ve hareketsiz durma istikrarını geliştirir.

Üçgen duruşu (Trikonasana)

Hindu sanatına göre, üçgen, kutsal prensibin etkili sembolüdür ve meditasyonda sıkça kullanılır. Bu duruş, temel seanslarda yoga duruşlarının sonunda kullanılır.

Savaşçı Duruşu (Virbhadrasana)

Bu duruş, kolları ve bacakları esnetir ve güçlendirir. Dayanıklılığı arttırır, dengeyi kuvvetlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Ayrıca sırt ağrılarına da iyi gelir. Eğer ishal, yüksek tansiyon veya boyun problemlerinden şikayetçiyseniz, bu pozu uygularken dikkatli olmalısınız.

Kahraman duruşu (Virasana)

En önemli oturma pozlarından biri Kahraman Duruşu’dur. Ayaklarınızın eklemlerini güçlendirir, bilekleri esnetir ve duruşu düzeltir. Düztaban insanlar için bu yoga pozisyonu idealdir.

Kedi duruşu (Bidalasana)

Bu duruş size, bir harekete, içsel merkezinizden başlayıp sonra dıştan nefesinizle koordine etmeyi öğretir. Bunlar yogadaki en önemli iki öğretidir. Fakat sırtınızda bir sakatlık ya da nedenini bilmediğiniz sürekli bir ağrı varsa, bu duruştan uzak durmalısınız.

Bacakları Açarak Öne Eğilme Duruşu (Upavista Konasana)

Vücudunuzun enerjisini arttırırken içsel sakinliğinizi de sağlayacaktır.

 

Gebelikte Yoga Yapılabilir mi?” için bir yorum

 • 10 Aralık 2018 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  BU hareketler çok güzelmiş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir