Gebelikten Korunma Yolları

En Güvenli Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Gebelikten Korunma Yolları, diğer adıyla doğum kontrol yöntemleri, gebeliğin sınırlandırılması istenilen durumlarda başvurulan yöntemler olarak nitelendirilebilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise aile planlaması, sağlık problemleri, çiftlerin beklentileri gibi şartların olgunlaşmaması durumları olarak sıralanabilmektedir. Gebelik sınırlandıran yöntemler (cinsel ilişkide korunma yolları) temelde iki grupta incelenmektedir. Geri dönüşümü olan ve geri dönüşümü olmayan doğum kontrol yöntemlerinden geri çekme metodu, vajina yıkama, kondom gibi kabul gören yöntemlerin yanı sıra doktor kontrolünde yapılan müdahaleler ve medikal yöntemler de bulunmaktadır. Geri çekme metodu ve ya ilişkiden sonra vajinanın yıkanması gibi gelenekselleşen yöntemlerde başarı oranı %9-15 arasıdır. Bu yöntemler ile doğum kontrolü sağlanmasında başarı oranları oldukça düşüktür. Öte yandan prezervatif kullanımı, diyafram kullanımı gibi bariyer metotlar ise nispeten daha fazla başarılı bir yöntemdir. Ancak bariyer metotlarda da risk tamamen ortadan kaldırılamamaktadır.

Hormonal Yöntemler

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan bir diğer doğum kontrol yöntemi ise hormonal yöntemler olmaktadır. Bunlar arasında doğum kontrol hapları, spiraller de sayılabilmektedir. Uzmanlar tarafından en güvenilir yöntem olarak görülen ise kadınların doğum kontrol hapı kullanmasıdır. Bunun yanı sıra rahim içi araçlar da güvenilir bir yöntem olarak bilinmektedir.

Geri Dönüşümsüz Doğum Kontrol Yöntemleri

Geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemleri yanı sıra geri dönüşümsüz yöntemler de mevcuttur. Bunlar kadınlarda ve erkeklerde sterilizasyon işlemi (kısırlaştırma) olarak nitelendirilir. Kadınlarda kısırlaştırma işlemi; tüplerin bağlanmasıdır. Tüpler rahim içinden geçerek gelen spermleri yumurtalıklara ulaştıran organlardır. Erkekteki kısırlaştırma ise kadındaki kısırlaştırmaya göre daha kolay bir işlemdir. Bu yöntem genel olarak 30 yaşını aşmış ve ileride çocuk sahibi olmayı planlamayan kişilere önerilmektedir. Bu yöntemde eşlerin karşılıklı mutabık olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir