Gerdek Gecesi İlişkiye Nasıl Girilir

Kişiler çoğunlukla bu hususta soruları cevaplandırırken gerçeği değil olması gerekeni söylerler. Her ne kadar evlilik öncesi seks faaliyeti gittikçe yayılıyorsa da bu ilişkinin psikolojik tehlikelerinin mevcut olduğu da unutulmamalıdır: Her şeyden önce cinsi ilişki kişiyi tümüyle kaplayan ve etkileyen bir olaydır. Halbuki gençlerin pek az bir kısmı psikolojik yönden bu olayın üstesinden gelebilecek kadar olgunlaşmıştır. 16 yaşın altındaki gençler duygularını sağlıklı bir biçimde tahlil edemezler ve “sevgisiz” bir ilişki şahsiyeti açısından tehlike yaratır. Eğer seks ilişkisine çok erken ve henüz olgunlaşmadan başlamışlarsa bu konuda gençlerde aşırı bir gevşeklik ve çıkarcılık gelişebilir. Bu tip ilişkiye sadece menfaatler karşılığı girmeyi alışkanlık haline getirirler ve bu nedenle sağlıklı bir evlilik kuramayabilirler. Bu konuda hüsranla biten ilişkiler ayrıca kişiyi evlilik konusunda kötümser olmaya zorlar. Bugün, medeni ülkelerde erişkinlik devrinde “evlilik öncesi seks” normal olarak kabul edilmektedir.

Gerdek gecesi ya da her hangi bir zaman girilen cinsel ilişki ile ilgili ilk bilimsel kuramları ortaya koyan Masters ve Johnson’a göre cinsel ilişkinin dört önemli safhası vardır:

1) Uyarılma safhası: Erotik düşünce veya uyaran ile penisin sertleşmesini ve vajinanın ıslanmasını içeren evredir. Cinsel ilişkideki uyarılma görsel, işitsel, dokunsal veya koku yoluyla gerçekleşebilir.

2) Plato safhası: Cinsel hazzın artması ve cinsel gerilimin yükselmesini içeren evredir. Bu evrede kadınlarda ateş ve terleme görülür, kalp hızlanır, vajina girişi açılır ve kadın cinsel birleşmeye (penetrasyona) hazırdır.

3) Orgazm safhası: Hazzın doruk yaptığı safhadır. Erkeklerde ejekulasyon (meninin boşalması), kadınlarda ise rahim ve vajinanın ritmik kasılmaları ile karakterize bir evredir. Cinsel hazzın doruk yaptığı orgazm saniyeler sürer.

Kadınlar erkeklere göre orgazm olmada şanslıdırlar. Çünkü kadınlar hiç bir mekanik etki olmaksızın yalnızca beyinlerinde düşünce güçleri ile orgazma ulaşabilirler. Erkeklerin orgazm olabilmesi için mutlaka mekanik bir etki ile penislerini uyarması gereklidir.

4) Çözülme (rezolüsyon) safhası: Kadın ve erkekte, beden ve genital sistemin yeniden eski konumuna sırasıyla geri döndüğü evredir. Kadın, bazen bir cinsel ilişkide birden çok kez orgazma ulaşabilir, erkeğin boşalmasından sonra ise 10-15 dakika ile birkaç saate kadar uzayabilen bir dinlenme dönemine (refrakter periyoda) gereksinimi vardır.

Ön Sevişme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ön sevişme, bedenen ve psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır hale gelmek için gereklidir. Eğer taraflar aceleci davranmaz ve birbirlerini keşfetmeye vakit ayırırlarsa, ön sevişmeden en az cinsel ilişki kadar zevk alabilirler.

Cinsel İlişki Sırasında

 • Birbirinize dokunun
 • Birbirinizin kokusunu duyun
 • Birbirinizin gözlerine bakın
 • Birbirinizi tadın
 • İyi öpüşün
 • Ellerinizi kullanın
 • Birbirinize masaj yapın

Cinsel İlişki Ne Kadar Sürer?

Bu konuda bir standart yoktur. Yapılan araştırmalar, 33 saniyeden 44 dakikaya kadar sürebildiğini gösteriyor. Ortalama ise 5 dakika 24 saniyedir. Bu tamamen kişilere göre değişen bir durum ve doğru süre diye bir şey yok.

 

Gerdek Gecesi İlişkiye Nasıl Girilir” için 2 yorum

 • 15 Nisan 2012 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Kişiler çoğunlukla bu hususta soruları cevaplandırırken gerçeği değil olması gerekeni söylerler. Her ne kadar evlilik öncesi seks faaliyeti gittikçe yayılıyorsa da bu ilişkinin psikolojik tehlikelerinin mevcut olduğu da unutulmamalıdır: Her şeyden önce cinsi ilişki kişiyi tümüyle kaplayan ve etkileyen bir olaydır. Halbuki gençlerin pek az bir kısmı psikolojik yönden bu olayın üstesinden gelebilecek kadar olgunlaşmıştır. 16 yaşın altındaki gençler duygularını sağlıklı bir biçimde tahlil edemezler ve “sevgisiz” bir ilişki şahsiyeti açısından tehlike yaratır. Eğer seks ilişkisine çok erken ve henüz olgunlaşmadan başlamışlarsa bu ko
  nuda gençlerde aşırı bir gevşeklik ve çıkarcılık gelişebilir. Bu tip ilişkiye sadece menfaatler karşılığı girmeyi alışkanlık haline getirirler ve bu nedenle asla sağlıklı bir evlilik kuramazlar. Bu konuda hüsranla biten ilişkiler ayrıca kişiyi evlilik konusunda kötümser olmaya zorlar. Bugün Müslüman olmayan ülkelerde erişkinlik devrinde “evlilik öncesi seks” normal olarak kabul edilmektedir. Çok az otel, müşterilerinin evlilik cüzdanı hakkında onları sorguya çeker. Bu tip ilişkiyi sürdüren kişilere vurulan sosyal damga bazı toplumlarda gittikçe küçülmektedir.

  Yanıtla
 • 21 Mart 2018 tarihinde, saat 09:40
  Permalink

  Yararli bilgi, tesekkurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir