Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Genetik faktörler, yerçekimi etkisi veya yılların etkisiyle kadın erkek hepimizde görülebilen göz kapaklarının alt ve/veya üstündeki deride sarkmalar, yağlar, torbalar oluşabilir. Bu durum kişilerin daha yaşlı, yorgun, uykulu görünmesine neden olur. Tıbbın ve teknolojinin gelişimiyle, uzun zamandır bu fazlalıkların alınması operasyonları uygulanır olmuştur.

Bazen göz kapağı düşüklüğü, doğuştan da olabilir. Bu durum çocuklar için ciddi bir sağlık sorunudur. Çocuğun 5-6 yaşı geçmeden, yani okul dönemi başlamadan ameliyat edilmesi gerekir. Göz kapağı ameliyatı için 35 yaş ve sonrası önerilir. Fakat kalıtsal nedenlerden dolayı sağlık problemi yaşayan daha genç kişilerde de uygulanabilir. Ameliyattan önce ilgili doktor, kişinin göz bölgesinde gerekli muayeneyi yapar ve gerekli kararları verir. Şeker hastalığı olan, kalp rahatsızlığı olanların durumu doktor tarafından değerlendirilip, karar verilir.

Göz kapağı ameliyatı (göz kapağını yukarı kaldırma), hem alt hem üst göz kapağının ameliyat edilmesine göre, 1 ile 3 saat arasında değişir. Göz ameliyatlarında anestezi, kişiye lokal anestezi ve/veya hafif uyku hali verilerek hastanede veya klinikte operasyon yapılır. Lokal anestezinin etkisi geçince ağrı kesiciler kullanılır. Üst göz kapağının kat yerinden fazlalıklar alınır. Çok ince dikişler yapılır. Çok yakından bakıldığında ancak iz fark edilir. Alt göz kapağında ise kirpiklerin altındaki fazlalıklar çok az alınır. Bu kısımda çok az bir iz kalır.

Ameliyat sonrası, gözü kapatmayacak şekilde pansumanlar konur. Bu pansumanlar 4-5 gün sonra çıkartılır ve doktorunuz yaklaşık 1 hafta sonra dikişleri alır. Göz ovuşturulmamalıdır, güneş ışığından, suni ışıktan korunmalıdır. Yatarken yastığın orta yükseklikte olması istenir. Yüz suyla temas edilmemelidir. Morluklar ve şişlikler, gözde kanlanma, yanma hissi, kuruluk, görmede bulanıklık olabilir. Bu durum yaklaşık 7-10 günde geçer. Gözü rahatlatmak için bir kaç gün soğuk kompres yapılabilir. 4-5 gün sonrasında banyo önerilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme yaklaşık 15 gün içinde gerçekleşir. Tam sonuca ulaşılması yaklaşık 3 ayı bulur. Göz kapağı alınması operasyonu lazerle yapılmaya da başlanmıştır. İşlem sırasında kan hemen pıhtılaştırıldığı için kanama riski daha azdır. İşlem sonrası morarma, şişme riski daha azdır. İyileşme süresi daha kısadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir