GÖZ NEZLESİ

Sebebi : Göz nezlesi çeşitli mikropların göz yuvarlağını örten incecik zarda iltihap hasıl etmesinden ibaret arızalardır. Göz zarında iltihap yapan mikroplar pek çoktur. Adi mikroplardan tutun da bel soğukluğu ve kuşpalazı hastalıklarının mikroplarına kadar bir sürü amiller göz nezlelerine sebep olabilirler.

 

Belirtileri : Göz kapaklarının içini ve göz yuvarlağının üstünü kaplayan ince zarın kızarması, göz nezlesinin başlamakta olduğunu gösterir. Gözlerde yanma, adeta göze bir kum parçası kaçmış gibi,

batma ve ağrı husule gelir. Göz yaşı ve göz akıntısı fazlalaşır. Hasta ışıklara bakamaz. Bakarsa gözü kamaşır. Rahatsız olur. Sabahleyin uyandığı zaman gözlerini açamaz. Çünkü kirpikler, arasında cerahatli akıntı toplanmış, kurumuş ve göz kapaklarını birbirine yapıştırmış bir haldedir.

 

Göz nezlesi, burun nezleleri gibi geçici mahiyette ise de her hangi bir ihtilata meydan vermemek, uzun boylu sıkıntı çekmemek için derhal tedavisi lazımdır.

 

Tedavisi : Eskiden göz nezlelerinde yüzde dört nispetinde yapılmış (Argyrol) mahlûlü göz damlası olarak çok kullanılmıştır. Bugün yeni keşfedilen (Sulfamid) li ve (Antibiyotik) li göz damlalarında ve göz merhemlerinden daha tesirli ve çabuk neticeler alınmaktadır. Bazı doktorlar sıcak çay suyu veya Acide Borique’li su ile göze ılık pansumanlar yapılmasını tavsiye ederler. Bunun da faydası vardır.

 

Korunma : Göz nezlesine tutulmuş olanların havlusu ve mendilleri başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Çünkü bazı göz nezleleri bulaşıcıdırlar. Göz nezlesi çok defa, burun nezlesinin göze intikalinden ileri gelmekte olduğundan burun nezlelerini dikkatli bir surette tedavi etmekle göz nezlelerinden korunmak lazım gelir.

GÖZ NEZLESİ” için 3 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Biraz sancılı bir süreç yaşanıyor fakat geçmiyor değil hani.

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  Göz nezlesi birçok kişide görülen bir göz hastalığıdır. Belirtileri sabah uyandığınızda gözünüzü açamamanız çünkü kirpikler arasına cerahatli akıntı toplanmış ve orada kurumuş kalmıştır. belli bir süre sonra sonra açılır. bir de göz nezlesi olan bir kişinin kullandığı mendiller kullanmayın çünkü bulaşıcı olabiliyor bazıları.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir