Göze Yabancı Cisim Kaçması

Çeşitli sebeplerden dolayı gözlere, dışarıdan, yabancı bazı cisimler kaçabilir ve insanı rahatsız ederler. Şiddetli rüzgarlarda sokaklardan kalkan tozlar, otomobil, tren gibi süratli taşıtlarda giderken gözlere çarpan hava cereyanı içindeki toz, toprak, kömür zerreleri gibi yabancı cisimler gözün içine en çok kaçan cisimlerdir.

Gözdeki yabancı cisimleri gözleri incitmeden çıkarmak lazımdır.

Belirtileri : Hasta gözlerini açıp kapadıkça, göz kapağının altında, gözün içinde ufak bir cismin battığını hisseder. Göz derhal sulanır, göz kapaklarını sık sık açıp kapamak ihtiyacı hasıl olur. Eğer çabuk müdahale edilerek yabancı cisim gözden çıkarılmazsa, bu cisim bir yandan gözü tahriş eder, öte yandan da dışarıdan getirdiği mikroplarla göz zarında çeşitli iltihaplara sebep olabilir. Esasen gözünde yabancı cisim mevcut olan hasta devamlı olarak, rahatsızlık hissedeceğinden arızanın mümkün olduğu kadar sür’atle giderilmesi icap eder.

Tedavisi : Göze kaçmış olan yabancı cismi dışarıya çıkaracak kimse, her şeyden önce ellerini sabunlu su ile temizce yıkamalıdır.

Ufak bir çubuk parçasının ucuna temiz bir parça pamuk sarıp hazırlamalıdır. Yabancı cismi görebilmek için gözün üst kapağını kaldırmak lazımdır. Bunun için bir parmakla göz kapağının dip tarafına hafifçe bastırarak ve öteki el ile kirpikli kenardan tutularak göz kapağını tersine çevirmelidir.

Göz kuvvetli ışık altında sağa sola çevirterek dikkatlice bakılacak olursa çok defa, yabancı cismi üst göz kapağının altında görmek mümkün olur. Görür görmez derhal çubuğun ucundaki pamukla hafifçe dokunarak yabancı cismi dışarıya almalı ve göz kapağım normale dönmesi için serbest bırakmalıdır.

Yabancı cisimden kurtulan göz birdenbire, rahatlığa kavuşur ve hasta da sıkıntısından kurtulmuş olur.

Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra, bir kaç gün göze mikrop öldürücü bir göz damlasından günde iki defa damlatmak uygun bir tedbirdir.

Bu basit bir ameliyedir. Fakat eğer bazı kazalar dolayısıyla göze daha büyük cisimler veya demir parçaları girmiş ve gözün tabakalarına saplanmış olursa o zaman hiç vakit geçirmeden derhal göz doktoruna baş vurmak lazım gelir.

 

Göze Yabancı Cisim Kaçması” için 6 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:09
  Permalink

  Birkere başıma geldi ancak annem sayesinde halletik. Derin olduğu durumlarda aslında uzman kişilerce müdhale edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  Yanıtla
  • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:34
   Permalink

   Benimde gözüme kirpik kaçtı peçeteyle çıkardım acaba peçete zararlı olmasın

   Yanıtla
 • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Benim gözüm kirpik kaçtı peçeteyle çıkardım acaba peçete zarar vermezmi biraz panik atağı lütfen içimi rahatlatan bir yorum

  Yanıtla
 • 1 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:26
  Permalink

  Göz bebegime çapak yapismis metal bir hafta geçmiş çıkardılar ama leke yapmış baya bulanık görüyorum bir aydır çıkartıldı ama aynı görme duzelirmi beni aydinlatirmisiniz

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2019 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  Göze yapışmış tüyü nasıl çıkaracağız? Sağol

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir