Grip Tedavisi


En sık görülen bir rahatsızlıktır. İnsandan insana geçer. Hastalığı meydana çıkaran amil çok defa üşütmedir. Ceryana maruz kalma, el ve ayakların soğuması, toz, muharriş gazlar, iyot nezle yapabilir. Bazen da başka bir hastalığın belirtilerinden birisi olarak zuhur eder. Hâd iitihabda burun zarı kızarır, şişer, bu şişliğe alt korne iştirak ettiğinden burun tıkanır. Başlangıçta burunda kuruluk ve yanma olur. Sonra bir kırıklık başlar. Bazan ateş yükselir. Çocuklarda bulantı ve ishal yapabilir. Az sonra da bol sulu muhatı bir akıntı başlar. Nihayet ifraz koyulaşır. Tat ve koku duygulan zaafa uğrar’ Nezleye kemik içi boşluklarının zarı da iştirak ederse ağrılar başlar gözün de nezleye iştiraki nâdir değildir. Nezle ba~an geniz ve gırtlağa kadar da yayılır. Büyükler için ehemmiyetli bir hastalık değildir. Fakat çocuklarda hele süt çocuklarında önemli bir ârıza teşil eder.

SAMAN NEZLESİ : Nezlenin özel bir çeşididir. Alerji denen aşırı hassasiyet bünyelerinin bir çeşididir. Bu hastalık muayyen mevsimlerde olur. Şiddetli bir nezleyi andırır. Bazı nebatî tozlar burun zarında bu tahrişi meydana getirirler. Bu hastalık astımla akrabadır. Saman nezlesi daima ilkbaharda ve sonbahar başlangıcında olur. Çiçek açma mevsimi ile saman mevsimi, hastalığın şahlandığı mevsimdir. Bazı çayırların ve kır çiçeklerinin tozları önemli rol oynar. Hastalık üç ay kadar sürebilir. Muayyen mevsim geçince hastalık ta geçer. Tehlikesi yoktur. Fakat çok rahatsızlık verir.

Tedavi: Hasta sıkıca giyinmeli, soğuğa çıkmamalı, sıcak bir ayak banyosu ve terleme iyi gelir. Özel kâğıt mendiller kullanmalı. Nezleye karşı tavsiye edilen ilâçların sayısı pek çoktur. Fakat hiç biri kat’i bir tedavi teşkil etmez. Bir bardak suya bir damla tentürdiyot damlatarak içmek tavsiye edilir. Mantol ihtiva eden tozlar ve mellıemler hastalığı hafifletebilir. Nezle bazen kulağa giden boraya da atlayarak kulak çınlaması, kuîsıt ağrısı, hattâ ağır işitmeye sebep olabilir. Nezlenin amili virüs nevinden bir mikroptur ki, maymunlarla aşılanarak bununla nezle meydana getirmek mümkün olmuştur. Yalnız şimdiye kadn: bir aşısı veya seromu yapılamamıştır.

Nezlenin özel bir şekli daha vardır ki vazomotör nezles: denir. Bunun sebebi burun kaıı damarlarını idare eden sinirdeki aşırı faaliyettir. Bu yüzden ehemmiyetli rahatsızlıklar veren gayet mezbul bir akıntı olur ki büyük müdahalelere rağmen devam edebilir ve ömür boyunca sürebilir. Bu da bir nevi alerjidir Mevzii tedavi bir netice vermez. Alerji bahsinde anlatacağımız umumî tedaviye ihtiyaç vardır.

Grip Tedavisi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir