Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik döneminde egzersiz, anne ve bebek için çok yararlıdır. Fakat her anne adayının egzersize başlamadan önce doktoruna bir sorun olup olmaması konusunda danışması gerekir. Hamileliğe özel tehlikeli bir durum söz konusu değilse doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Çoğunlukla 3. ay bittikten sonra egzersizlere başlanılması tavsiye edilir. Hamilelikte kadınların kardiyovasküler sağlığı, kalp ve kan damarlarının sağlığı önemlidir. Ayrıca fiziksel olarak zinde olan kadınlar doğum gibi bir işin üstesinden daha rahat gelebilir. Bu yüzden doktor tarafından bir sakınca görülmediği taktirde, hamilelikte egzersiz yapmak uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Hamilelik Döneminde Egzersiz Yapmanın Faydaları

– Bel ve sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

– Uyku problemini aza indirir.

– Gebenin hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

– Gebenin daha zinde olmasını sağlar.

– Gebelikteki duruş ve postür bozukluklarını giderir (sırt ve bel kaslarını kuvvetlendirir).

– Vajinal doğumu kolaylaştırır, kısaltır, sancıyı azaltır.

– Doğum sonrasında da egzersizlere devam edildiğinde anne vücudunun daha kolay toparlanmasına etki eder. Kilo kaybı rahat ve sağlıklı şekilde olur.

– Anne adayının özgüvenini arttırır.

– Annenin daha doğru şekilde kilo almasını sağlar.

– Gebelikte oluşan şişlik ve ödemleri aza indirir.

-Bebeğin daha iyi beslenmesine yardımcı olur.

 

Hamilelik döneminde egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Haftada ortalama 3-4 gün gün aşırı düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yaparken dengeli şekilde beslenmenize de dikkat ettiğinizde her anne adayı gibi normal şekilde kilo alırsınız. Gebelik egzersizlerinin amacı kilo vermek ya da kiloyu kontrol altında tutma değil anne ve bebeğin daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesini sağlamaktır. Egzersizler anne adayını yoracak şekilde ne çok uzun nede kısa olmamalıdır. Ortalama 20-30 dakika egzersiz uygundur ve aşırı terleme, bitkinlik, nefes nefese kalma, çarpıntı olmayacak şekilde yapılmalıdır. Egzersiz sırasında 5-10 dakikada bir kısa molalar ve nefes alarak rahatlamalar yapılmalıdır. Egzersize başlamadan 5 dakika önce ısınma hareketleri yapılmalı ve egzersiz bırakılırken de başlandığı tempoda bitirilmelidir.

Hamilelik Dönemi İçin En Uygun Spor Türleri

  • Yürüyüş
  • Yoga
  • Pilates
  • Yüzme ve Su Egzersizleri

Yararlı İpuçları

  • Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışmakta fayda var. Bu süreyi gün içine dağıtabilirsiniz. Eğer bir süredir egzersiz yapmıyorsanız ya da spor yapmaya yeni başlıyorsanız, ilk zamanlar günde 5-10 dakikalık egzersizler sizin için daha uygun olabilir.
  • Hamilelik öncesinde düzenli egzersiz yapan biri iseniz aynı düzende çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat tabii ki hamilelik koşullarına uygun şekilde ve doğru antrenman yöntemleriyle.
  • Kardiyovasküler sağlığınız için haftalık egzersiz programınıza aerobik egzersiz türlerini ekleyin (yürüyüş, yüzme).
  • Haftada en az 3 kere, dakikada 110-120 kalp atışını sabit tutarak, en az 15 dakika sürekli egzersiz yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir