Hamilelikte Değişen Psikoloji

Uzmanlara göre hamilelik dönemi anne adayı ve çevresi için olağandışı bir süreçtir. Gebelik süresince anne adayının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında birçok farklı durumlar meydana gelebiliyor.   Anne adayında hamileliğin ilk üç ayında farklı bir ruh hali oluşarak çoğunlukla sebepsiz yere ağlama nöbetleri gözlenebilir. Hamilelikte psikoloji zaman zaman değişken olabilir; anne adayı hamile olduğunu öğrendiğinden itibaren sürecin heyecanıyla kendini mutlu hissederken, diğer taraftan sürecin belirsizliğine dair kaygı duyabilir. Bu, tamamen normal ve doğal bir süreçtir.

Hamileliğin ilk aylarında anne olmanın getireceği sorumluluk ve hamileliği kabullenememe gibi sebeplerden dolayı anne adaylarında içe kapanıklık ve pasiflik meydana gelebilir. Daha sonraki aylarda ise vücuttaki değişiklikleri kabul edememesinden dolayı anne adayının psikolojisi değişmektedir. Ayrıca son aylarda çoğunlukla doğum endişesi, sağlıklı bebek dünyaya getirememe korkusu, iyi anne olup olmayacağı endişesi yaşanır. Bebeğin doğumu ve sonrasındaki bebek ile ilgili harcamalar esnasında ekonomik sorunlar yaşayacakları endişesi hem anneyi hem babayı ruhsal yönden etki eder. Ekonomik sorunların olması anne adayı kadar babanın bir takım sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir.

Hamilelik döneminde birçok faktör annenin ruhsal dengesini etkileyerek strese girmesine neden olabilir. Anne adaylarında ruhsal bozukluk olan depresyon, anksiyete, stres semptomları çağımızda gittikçe çoğalmaktadır. Aynı zamanda son yıllardaki yaşam koşullarının zorluğu, kariyer peşinde koşan kadınlar ve iş hayatında yaşanılan zorluklar da anne adaylarının daha çok stresle karşılaşmalarına sebep olmaktadır. Gebelik dönemi boyunca anne adayının yaşadığı bir takım rahatsızlıklar da strese sebep olabilir. Gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler anne adayının psikolojik durumunda ve huylarında farklılıklara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir