Hamilelikten Korunma Yöntemi: Spiral

Doğum kontrolü konusu sağlık çevrelerince üzerinde sürekli olarak araştırmaların yapıldığı bir sağlık konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Esas olarak doğum kontrolü, istenmeyen gebeliklerden korunma için kullanılır. Bu noktada pek çok farklı doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bu doğrultuda kullanılan doğum kontrol yöntemi spiral, oldukça güvenli korunma olanağı sunmaktadır. Spiral olarak adlandırılan rahim içi araçlar esasında yüzde 98’lik bir oranda korunma özelliği sunmaktadır.

Rahim içine konulduktan sonra uzun bir süre gebelikten koruyan bir yöntem olan spiral, genel olarak doğal kadınlık hormonları içeren bir özelliğe sahiptir. Rahim içine bu hormonların içinde olduğu bir kimyasal madde salgılar.  Rahim içine yerleştirilen 4 cm’lik “T” harfi şeklindeki bu bakırlı spiral, etkili bir korunma yöntemidir.

Spiral rahim içinde dururken spiralin ince ipleri rahimden hazneye doğru uzanır. Bu da her muayenede jinekologun ipleri görerek, kadında spiral olduğunu anlamasını ve gerektiğinde kolayca iplerden çekip çıkartabilmesini sağlar. Bu yöntem, yan etkisi az olduğu için tercih edilmektedir.

Spiral Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Ne Kadar Etkilidir?

Doğum kontrol yöntemi spiral, rahme spiralin takılmasıyla birlikte gebelikten koruyucu etkisinin de başladığı bilinmektedir. Koruyucu etkisi spiralin rahimden çıkartıldığı andan itibaren son bulmaktadır. Spiralin rahim içinde kalma süresi ise 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Ancak yineden 5 yıl dolduktan sonra spiralin değiştirilmesinde fayda vardır. Bahsedilen bu süreler spiral araçlarının koruyuculuğun en üst seviyede olduğu süreçler olarak bilinmektedir. Bu doğum kontrol yöntemi seçildiğinde gebe kalma olasılığı yaklaşık olarak yüzde 1 kadardır. Bu noktada spiral taktırmadan önce iyi bir muayenenin yapılmış olması gerekmektedir. Bu yapılan muayene sonrasında elde edilen bulgular neticesinde spiralin takılması için uygun bir zaman belirlenerek, spiral bu uygun zaman diliminde takılır.

Spiral Doğum Kontrol Yöntemi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Doğum kontrol yöntemi spiral, uygulaması öncesinde adayın muayene edilmesi şarttır. Yapılan bu muayene sonrasında adaylarda aranılan bazı kriterlerin varlığına bakılır. Bu noktada kadının en az bir defa doğum yapmış olması, adet düzensizliği sorununu yaşıyor olmaması ve rahim içinde yara olmaması gerekmektedir. Bu noktada cinsel hastalıklar konusunda bir risk taşıyor olmaması ve son bir yıl içinde gonere gibi rahatsızlıklar yaşamamış olması gerekmektedir.

Spiral Ne Zaman Takılır

Spiral takılmasında genellikle adet zamanı tercih edilir. Bunun nedeni hastanın hamile olmadığından emin olunmasıdır. Adet günleri dışındaki zamanlarda da hastanın gebe olmadığı kesinse takılabilir, teknik olarak bir engel yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir