Homeopati Eğitimini Kimler Alabilir?

Alternatif tıp yöntemlerinden birisi olan homeopati, benzeri benzer ile tedavi ilkesini temel alır. Buna göre, sağlıklı insanda hastalık belirtileri oluşturabilen herhangi bir maddenin çok düşük dozları, hasta bir bireyde bu belirtileri ortadan kaldırıp iyileşmeyi sağlayabilir. Bu tedavideki amaç, hastaya zarar vermeden, ılımlı ve güvenilir bir yolla hastalığı tümüyle ve kökten iyileştirmektir. Homeopati Nedir başlıklı yazımızda bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlk olarak Samuel Hahnemann tarafından 200 yıl kadar önce uygulanmıştır ve dünyaya yayılmıştır. Bu yönteme göre ilaçlar arka arkaya seyreltilip hazırlanır. Uzman bir homeopat denetiminde gerçekleştirilmesi gerekir. Aynı hastalığa her birey değişik tepki gösterir; homeopati, “hastalık yoktur, hasta vardır” yaklaşımıyla uygulanır, tedavi kişiye özgü düzenlenir. Homeopatinin günümüzde geçerliliğini koruması, giderek daha büyük önem kazanması, Hahnemann’ın Organon’da vurguladığı gibi, Homeopatik sistemin doğa kanunlarına dayalı olmasındandır.

Organon

Yunanca bir sözcük olan Organon, “araç, gereç, alet” anlamına gelir. Organon, Hahnemann’ın temel eseridir. Paragraflar halinde düzenlenmiş olup, ayrıntılı bir şekilde yazılmış Homeopatik kurallar, uygulamalar, yaklaşımlar, açıklamalar ve tanımlardan oluşur. Tedaviyi bir sanat olarak gören Hahnemann, ikinci baskısından itibaren Organon’u, ”Şifa Sanatının Kitabı” (Organon der Heilkunst) adıyla yayınlamıştır.

Hahnemann, yaşama veda ettiği 1843 yılına kadar, Organon’un her baskısını yeniden gözden geçirmiş, geliştirmiş, yeni bilgiler eklemiştir. Organon’un beşinci baskısı dünyanın her yanına ulaşmıştır. Pek çok Homeopat tarafından temel kaynak olarak bu baskı kullanılmıştır.

Fakat Organon’un altıncı ve son baskısı homeopati açısından farklı bir önem taşır. Hahnemann, en son bilgi ve deneyimleriyle “Q Potens” çalışmalarını eklediği bu baskıyı, yaşamının son yıllarında tamamlamıştır. Homeopati literatürünün bu esere kavuşması ise Hahnemann’ın ölümünden 78 yıl sonra, 1921’de baskıya girmesiyle mümkün olmuştur. Bazı kaynaklar, o dönemde anlaşılamayacağı kaygısıyla, bizzat kendisinin altıncı baskıyı hemen yayınlatmak istemediğini ve eşi Mélanie d’Hervilly’e emanet ettiğini aktarmaktadır.

Homeopati Eğitimini Kimler Alabilir?

Alternatif tıp yöntemlerinin geliştirilmesiyle beraber insanların bu konuda eğitim almaya da ilgileri artmıştır. Homeopati eğitimi almayı amaçlayan insanlar da belirli prosedürleri göz önüne aldıktan sonra başvurularını yapabilirler. Türkiye’de şu an için sadece tıp doktorları, diş doktorları, veterinerler ve eczacılar homeopati eğtimi sonrası homeopati sertifikasını alabilirler. Kurs süresi 2 senedir. Elektronik platformdan başvuru yapıldıktan sonra aktif bir şekilde derslere girmek gerekir. Moderatolar öğrencinin aktiflik durumunu kontrol eder. Katılımını onaylarlar. Bunun dışındaki meslekteki insanlar da homeopati eğitimine ek olarak anatomik eğitim alarak homeopat olabilmekteler. Kurs süresi 3 senedir. (Henüz Türkiye’de resmi olarak sertifika alamamaktadırlar).

Pratik ve teorik 400 saatlik eğitim tamamlanır. Eğitim süresi boyunca kronik ve akut hastaların tedavisi anlatılır. Daha sonra ise uygulamalı olarak; hasta bakarak eğitim devam eder. Usta çırak ilişkisi şeklinde pratik uygulamalar yapılır. Biten her kurs sonrası sertifika verilir. Avrupa Homeopati Birliği ve Dünya Homeopati Birliği tarafından akredite edilmiş olan okullarda sınava girilerek gerekli diploma alınır. Kendi bünyesinde homeopatik sağlık sistemi olan ülkelerde tabipler odası bir sınav yapar. Başarılı olan kimseler homeopat ünvanı alır.

Homeopati Eğitimini Kimler Alabilir?” için 2 yorum

 • 22 Kasım 2018 tarihinde, saat 10:45
  Permalink

  Sağlık alanında Herhangi bir eğitimiz yok, ben de homeopati öğrenebilir miyim

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2019 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  Bununla alakalı türkiye de kac kisi egitim almid bir veri miz mevcutmu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir