Homeopati Nedir?

Alternatif bir tıp yöntemi olarak pek çok hastalığın tedavi süreçlerinde uygulanabilecek olan homeopati hakkında bilgi alırken öncelikle bu kelimenin nereden geldiği ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Kişiler, homeopati nedir, diye sorduğunda en iyi cevaplardan biri homeos kelimesinin benzer, pathos kelimesinin de acı anlamını taşıdığını söylemek olur. Yani kişinin yaşadığı hastalıkla benzer acıları, rahatsızlıkları yaşayabileceği bir tedavi biçimidir. 18. yüzyılın başında Alman doktor Samuel Hahnemann tarafından bulunup ilerletilen bu alternatif tedavi yöntemi günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Homeopatinin prensibini kısaca açıklamak gerekirse; sağlıklı insanda hastalık belirtileri oluşturabilen herhangi bir maddenin çok düşük dozları, hasta bir bireyde bu belirtileri ortadan kaldırıp iyileşmeyi sağlayabilir. Hastaya verilen homeopatik ilacın hastalık belirtilerine benzer ve düşük dozda olması, tek ilaç kullanılması, tedavinin temel kurallarıdır. Ayrıca, verdiği  ilaç hakkında Homeopatın (Homeopati uzmanının) kapsamlı bir bilgiye sahip olması gerekir. Bu tedavideki amaç, hastaya zarar vermeden, ılımlı ve güvenilir bir yolla hastalığı tümüyle ve kökten iyileştirmektir.

Heomepatinin tedavi biçimi olarak ortaya çıkması, sahip oldukları hastalıklarının daha da şiddetlenip tetiklenmemesi için bu belirtilere sebep olabilecek etkenlerin düşük dozlarla kişiye verilmesi ilkesinden hareket edilmektedir. Buradaki temel mantık sağlıklı bir vücutta hastalığın ortaya çıkmasına sebep olacak maddelerin hali hazırda hasta olan kişilerin tedavi süreçlerinde bu maddenin kullanılmasının olumlu etki sağlayacağı bilinmesidir. Resmi verilere göre tedavi yöntemleri içinde diğerlerinin yanında toplamın yarısı kadar yer kaplayan bu tedavi yöntemi artık pek çok kişiye yaşadığı hastalıklardan kurtulması için öneriliyor.

Homeopati Tedavisi Nasıl Yapılır?

Homepatinin tanımının dışında kişilerin bu noktada bilmesi gereken en önemli şeylerden biri de homeopatinin tedavisinin uygulanabilecek olduğu hastalıklardır. Burada hastalık vücudun bütün bir şekilde etkilendiği ve organizmanın da bozulduğu rahatsızlıklar olarak tanımlanmaktadır. Yani kişiler bedenen, zihnen ve ruhen kendilerini iyi hissettirmeyen, yaşam enerjilerini kaybetmiş oldukları rahatsızlıklarla dengeleri bozulduğunda bu tedavi yöntemine başvurabilirler. Buradan hareketle homeopatik tedavi sırasında tüm vücuda etki gösterebilecek olan tek bir ilaç ile tedavi uygulaması yapılmaya çalışıyor. Tedavi sürecinde hastaların yaşadıkları problemlerden tam anlamıyla kurtulması hedeflenmektedir.

Homeopati İlaçları

Homeopati ilaçları, remedy olarak adlandırılır. Homeopatik tedavinin yapı taşlarından birini, Homeopatinin temel ilkeleri doğrultusunda uygulanan ilaçlar oluşturur. Doğru bir tedavi sürecinin en önemli aşamalarının başında homeopatlarla görüşme gelmektedir. Homeopat, homeopati remedy seçimini yaparken, her hastanın karşılaştığı sorunların farklı olmasından hareketle tüm semptomları ayrıntılı bir şekilde değerlendirmelidir. Burada bireylerin sahip olduğu hastalıklardan çok bu hastalıklara karşı vücutlarının nasıl bir tepki vereceği, duygusal ve zihinsel olarak yeterliliklerinin ne seviyede olduğu gibi noktalara bakılarak bir karar verilmektedir. Bu sebeple hasta ile homeopat arasındaki ilişkinin, sağlıklı tedavi süreçlerini doğurması için, mutlaka güçlü olması gerekmektedir. Homeopat, bu süreçte tedavi yönteminde nasıl ilaçların kullanılacağı ve nasıl bir tedavi yönteminin belirleneceği ile ilgili olarak hastaya bazı sorular sorup not almaktadır. Bu sorular sıradan doktor hasta ilişkilerinde sorulabilecek hastanın şikayetlerini öğrenmeye yönelik sorulardan öte, hastanın yiyecek tüketimlerindeki tercihlerini, rahat ettiği yerleri ve durumları, sahip olduğu korkuları ve kişilik özelliklerini, vb. gibi bilgileri öğrenmeye yönelik sorulardır.

Homeopati Güvenli Bir Tedavi Yöntemi midir?

Öncelikle Avrupa başta olmak üzere dünya genelindeki tedavi yöntemleri arasında oranının yüzde 50’ye yakın olması güven konusunda sorun yaşayanlar için bir cevap olabilir. Bu noktada homeopati ilaçlar yapılırken uygulanan seyreltilme çalışmalarının ve bu bilginin de uzun süredir geliştirilmekte olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Yani tedavi yöntemi olarak oldukça hassas ve güvenli bir yöntem olan bu terapinin yan etkileri ve ilaçlara bağımlılık üretme gibi hiçbir olumsuz özelliği bulunmamaktadır. Bu sebeple her yaştan insanın yaşadığı sorunlara karşı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Homeopati Nedir?” için 2 yorum

 • 23 Kasım 2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  homeopati tum hastaliklarda ise yariyor mu gercekten? ben cok faydasini gormus ve tedavi olmus insanlar taniyorum cevremde. ben de bir homeopat ile ilk gorusmemi yaptim ve devam etmeyi dusunuyorum.

  Yanıtla
 • 5 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:02
  Permalink

  Homeopati, çok doğru bir tedavi şekli. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak konuşuyorum; bize sunulmuş bir nimet. İyi bir homeopat ile hastalığınızdan geçici olarak değil, tümüyle kurtulabilirsiniz. Homeopati, size bütünsel yaklaşıyor. Tedavi, uzun süreli oluyor fakat iyileşiyorsunuz. Mıdern tıbbın aksine semptomu baskılamıyor, sizi bütünsel olarak iyileştirmeye çalışıyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir