Kadında Horlamanın Nedenleri Nelerdir

Uyku esnasında ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olmasından dolayı ortaya çıkan gürültü biçimindeki sese horlama denir. Yumuşak damak uykudayken gevşeyip nefes alma esnasında hava dalgalarıyla birleşmesinden dolayı birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

Horlama problemi en çok şişman erkeklerde rastlanmasına rağmen, yaşlanmayla birlikte sıradan kişilerde de her gün artmaktadır.

Horlamaya neden olan etmenler şunlardır;  dil ve boğaz kasları gerginliğinin yaşlanmayla azalması, boğazdaki dokuların aşırı büyük olması, yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması, boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yolu daraldığı için horlama kaçınılmaz olur. Burun tıkanıklığı olan kişilerde, havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olan dokuları hava yoluna doğru çeker böylelikle burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar.

Horlamayı durdurmak için kişinin uygulayabileceği bir takım önlemler de bulunmaktadır. Alkol alan bir kişi uykudan en az dört saat önce alkol almaktan kaçınmalı. Uykudan üç saat önce ağır yemek yememeli. Aşırı yorgun olmamalı. Uykuda sırt üstü yatmaktan kaçınarak daha çok yan yatmak tercih edilmeli ve yatağın baş tarafı daha yüksek olacak şekilde yatılmalıdır.

Horlama, kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman bir doktorlardan yardım alınması uygun olur.

Kadında Horlamanın Nedenleri Nelerdir” için bir yorum

  • 17 Kasım 2018 tarihinde, saat 21:36
    Permalink

    Eşimde de vat horlama sıkıntısı. Ne yapabiliriz, sizec? Bir kaç yöntem denedik ama haka devam ediyor

    Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir