İkiz Bebekler

İkiz bebekler dünyaya getireceklerini duyan anne babalar çoğunlukla endişeli olsa da aslında birbirine derinden bağlı iki çocuk yetiştirme fikrinin güzelliği ağır basar. Onları düşündüren bir bebek yerine iki bebeğe bakmanın getireceği birçok sorumluluktur. İkinci yatağın nereye konulacağı gibi sorunlar ortaya çıkar. Aynı zamanda ikiz bebeklerin gece uyanmaları, mamalarının hazırlanması, altlarının değiştirilmesi gibi sorunlarla da baş edemeyeceklerinden korkarlar.

Fakat bu korkular çok kısa sürer bebeklerini sağlıklı olarak kucaklayan anne babaların düşünceleri değişmeye başlar. Anne baba bu olaydan büyük bir iftihar duyarlar. Kendilerini olağanüstü başarılı, üretken, deyim yerindeyse ‘bir taşla iki kuş vurmuş’ sayarlar.

Günümüzde yardımcı üreme metotlarının kullanımındaki çoğalma ile ikiz ve çoğul hamileliklerde artış olmuştur. Tek yumurta ikizlerinde meydana gelen bebeklerin cinsiyetleri, kalıtımsal ve fiziksel özellikleri aynıdır. İki yumurta iki sperm tarafından eş zamanlı döllenirse de buna çift yumurta ikizleri denir. Çift yumurta ikizleri aynı veya farklı cinsiyette olabilirler. Burada kalıtımsal geçiş önemlidir ve bu duruma babanın etkisi çok azdır. Meydana gelen döllenmiş yumurtanın bölünme zamanı oldukça önemlidir ve 15. günden sonra oluşan bölünmede yapışık İkizler oluşur.

İkiz bebek ailelerine uyarılar; bebeklerin ikiz olduğunu mümkün olduğunca az düşünmelisiniz. İkiz çocuklara kesinlikle ikizler diye seslenmemeli onların isimlerini kullanıp her ikisinin de farklı birer birey olduğuna dikkat çekilmelidir. İkiz bebeklere birbirine yakın isim konulmamalıdır. Bebekler farklı farklı giydirilmelidir. Çünkü kıyafet kişilik gelişimi için ikinci bir deri gibidir. Kısa sürelide olsa ikiz bebekler zaman zaman birbirlerinden farklı zaman geçirmelidirler.

İkiz Bebekler” için bir yorum

  • 21 Kasım 2018 tarihinde, saat 13:38
    Permalink

    uçuzler icin de tum bu dedikleriniz gecerlir midir acaba. sagolaun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir