KATARAKT – GÖZ PERDESİ

Katarakt, göz bebeğinin arkasındaki (Billuri  cisim) dedikleri mercek şeklindeki göz objektifinin, şeffaflığını kaybederek, bulanık ve kesif bir hal almasıyla görme hissinin azalıp yok olmasından ibaret bir arızadır.

Sebebi. : Kataraktın en meşhur sebebi ihtiyarlıktır. Yaşın ilerlemesi damarların sertleşmesi ve organları teşkil eden hücrelerin faaliyetlerini kısmen kaybetmeleri bu hale sebep olmaktadır. Fakat Kataraktın her ihtiyar insanda husule gelmediğine bakarak, bu arızanın husulünde irsi ve ailevi bir istidadın mevcut olması lazım geldiğini söyleyenler de vardır.

Bazı yaralanmalar da Kataraktın husule gelmesine sebep olmaktadırlar.

Belirtileri : Hastalık ağrısız, sancısız olarak yavaş yavaş meydana çıkar. Hastalığın ilk belirtisi görme kudretinin azalmasıdır. Bu azlık göz mercek’inin gittikçe bulanıklaşarak ışıkları tam olarak geçirmemesinden ileri gelir. Hastanın gözlerine bakılırsa göz merceği göz bebeğinin arkasında, donuk beyaz renkte görülür. Genel olarak Katarakt her iki gözde olur. Hangi gözde hastalık ilerlemişse o gözün görmesinde ötekine nispetle azlık vardır.

Katarakt Tedavisi : Biricik tedavi çaresi donuklaşmış olan göz merceğini ameliyat ile çıkarmaktan ibarettir. Fakat mercek iyice bulanık bir hale gelerek gözdeki görme hissi kamilen zail olmadıkça ameliyat yapmak doğru değildir. Katarakt Ameliyatın hiç bir tehlikesi yoktur. Ameliyat yapılanların yüzde doksandan fazlası, uygun gözlükler kullanmak şartıyla, gayet iyi görürler ve işlerine güçlerine devam ederler.

KATARAKT – GÖZ PERDESİ” için 2 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Birçok tanıdığım ilerleyen yaşlarda meydana gelen hastalık. Özellikle annanemde sıkıntı çekiyor.

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  katarakt genellikle yaşlılarda görülen bir hastalıktır. Ama aileden ırsi olarak da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Belirtileri kişinin etrafını net olarak görememesi veya gözünün önüne perde gibi beyaz bir şeyin gelmesidir. en kısa zamanda bir doktora gözükün.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir