Kimler Zayıflama Ameliyatı Olabilir?


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tedaviyontemleri/public_html/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 824

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tedaviyontemleri/public_html/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 831

Çağın hastalığı obezite. Yeme alışkanlıklarımız ve gün içinde harcadığımız beden gücü değiştikçe toplum olarak kilo problemleriyle karşılaşan kişi sayısındaki hızlı artışı gözlemleyebiliyoruz. Fakat her şişmanlık elbette ki obezite olarak algılanamaz. Kilonun hastalık olarak değerlendirilebilecek kadar artması morbid obezite ile tanımlanıyor. Bu gibi vakalar artık diyet ve egzersizle kalıcı kilo vermeyi ne yazık ki genellikle başaramıyorlar. Bu noktadan sonra etkin tedavi seçeneği olarak ameliyat öneriliyor.
Obeziteden kurtulmak için hangi hastaların ameliyat ile tedavi edilebileceği ise en çok merak edilen konulardan biri. Ameliyat kararını alınmadan önce bakılması gereken asıl veri hastanın vücut kitle endeksi. Peki ama vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır? Kişinin vücut kitle endeksine ulaşmak için kilogram cinsinden vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesi gerekiyor.
Bu hesaplamayla ortaya çıkan rakam 40’ın üstündeyse hastalar üçüncü dereceden obezite kategorisine girerler ve ameliyat olabilirler. Vücut kitle endeksi 35 ile 40 arasındaysa bu ikinci dereceden obeziteye işaret etmektedir. Eğer ki hasta ikinci dereceden obezitenin yanı sıra şeker hastalığından, kan yağlarının yüksekliğinden, uyku apnesinden, eklem deformasyonundan, majör depresyondan, cinsel fonksiyon kaybından yahut yüksek tansiyondan mustaripse zayıflama ameliyatı gündeme gelebilir. Fakat ameliyat için saptanması gereken bir başka şey de obeziteye neyin neden olduğudur. Hormonal bozukluk sebebiyle obeziteye yakalanan bir kişi için ameliyat söz konusu değildir. Obezite ameliyatı ancak aşırı kalori alımı sebebiyle oluştuğunda yapılır.
Ameliyat yaşı olarak belirlenen yaş aralığı 20 ile 50’dir. Ameliyat seçeneğinden önce hastanın tıbbi gözetim altında diyet ve egzersiz ile kilo vermek konusunda başarısızlığının gözlenmiş olması da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir