KIRIKLAR

Kasların şiddetli çekilmesi ve organların vurma, düşme, çarpma gibi bir kaza ile kemiklerin kırılması neticesi hâsıl olan arızaları (kırıklar) teşkil ederler. Böyle bir kazaya uğrayan her hangi bir kemik ya bir yerinden basitçe kırılır, veyahut birkaç yerinden kırılarak intizamsız bir halde parçalanır. Kemiği kırılmış organlarda şiddetli ağrılar olur.

Kemiği kırılan organları hareket ettirmek çok zor bazan da imkânsızdır. Bununla beraber çatlayan damarlardan dokular arasına kan sızmasından dolayı kan oturması ve kan toplanması şeklinde şişlikler de hâsıl olabilir. Bazı kırıklarda kemik kırığının mevcut okluğu organların biçiminde ve şeklinde bozukluk ve çirkinlikler ortaya çıkar.
Muayene için el ile yoklandığı zaman kınlan kemiklerin yerinden oynamasından dolayı bir takım kıtırtılar duyulur. Kırılan kemik parçalarından biri ötekinin üzerine binebilir.
Kırılıp sivri bir halde kalan kemik uçları damarları parçalayıp içinde kan kitlelerinin toplanmasına sebep olabilecekleri gibi, bu sivri uçlar kasları, etleri ve deriyi delerek dışarıya doğru da fırlayabilirler.

Büyük kemiklerin kırıklarını muayene ile anlamak kolaylıkla mümkün olur. Birbirine bitişik ufak kemiklerin kırıkları dışarıdan yapılacak bir muayene ile, çok defa anlaşılmaz.
Bundan dolayı bütün kemik kırıklarında, herşeyden önce Röntgen incelemeleri yaparak, kırığın şekil ve mahiyetini iyice anladıktan sonra gerekli tedaviye başlamak en lüzumlu bir meseledir.
İhtiyarların kemiklerinde kireç miktarı azalmış olduğundan, bunların kemikleri kolaylıkla kırılırlar. Gençlerin kemiklerinde ise kafi miktarda kireç mevcut bulunduğundan bunlar daha güç kırılırlar.

 

KIRIKLAR” için bir yorum

  • 7 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:05
    Permalink

    kırıkların kaynaması ne kadar sürer?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir