Köprücük Kemiği Kırığı

Omuz üzerine düşme veya köprücük kemiğini çarpmakla hasıl olur. Futbolcularda çok görülen kırıklardandır.
Kırılan tarafından kol aşağıya ve içeriye doğru çekildiğinden hasta kırık kolunu Öteki ile tutmağa mecbur kalır. Çünkü kolu göğsünden uzak tutan köprücük kemiğidir. Omuz hareketleriyle artan şiddetli bir ağrı ortaya çıkar.

Tedavisi — Kemik uçlarını doğru olarak yerine koymak için omuzu yukarıya doğru kaldırmak, biraz arkaya çekmek ve bu vaziyeti muhafaza etmek icabeder. Bunun için ön kolu bir sargı ile askıya almalı ve omuzun hareketine mâni olmalıdır. Bazı operatörler bir bisiklet iç lastiğini (8) şeklinde iki omuzdan geçirmek suretiyle omuzları geride tutmayı tavsiye etmişlerdir. Kemiği dışarıdan flaster dediğimiz bandlarla tesbit etmekle kemikleri yerinde tutmak pek de kabil değildir. Genel olarak bu kemiğin tesbiti güçtür. İcabederse kemik uçlarını ta-biî vaziyette tutabilmek için madenî tellerle bağlamak uygun olur. Bu kırık iyileştikten sonra hareketlerde bozukluk kalmaz.

Köprücük Kemiği Kırığı” için bir yorum

  • 27 Kasım 2012 tarihinde, saat 16:49
    Permalink

    Benim koprucuk kemigim kiriik ,kemik suan alt ustlu sekilde diger kemigin altina girmis ameliyat olmalimiyim ilerde zarari olurmu

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir