Kulak Yapısı Nasıldır

İnsanın işitme organı olan kulak : Dış kulak, Orta kulak, tç kulak olmak üzere başlıca üç kısımdan ibarettir.

1 – Dış kulak kıkırdaktan yapılmış girintili, çıkıntılı bir parça ile başlar ki, buna (kulak kepçesi) derler. Kulak kepçesinin vazifesi kulağa gelecek sesleri bir araya toplayıp kulağın deliğinden içeriye göndermektir. Ondan sonra kulak deliğinden başlayan ve içerideki kulak zarına kadar uzanan, boru şeklinde bir yol vardır. Bu borunun sonunda dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran kulak zarı bulunur.

2 – Kulak zarından sonra gelen ufacık sandık şeklindeki bir boşluk orta kulağı teşkil eder. Orta kulak ile iç kulak arasında ince birer zarla kapalı ufacık iki pencere vardır. Bunlardan birisi yuvarlak öteki yumurta biçimindedir. Orta kulağı teşkil eden bu sandık içinde kulak zarından iki ufak pencereye doğru uzanan dört tane mini mini kemik mevcuttur. Bunlar şekillerine göre (çekiç kemiği), (örs kemiği), (mercimek kemiği), (üzengi kemiği) adlarını alırlar. Vazifeleri dışarıdan gelen ses dalgalarıyla titreyen kulak zarının titreşimlerini küçük pencereler vasıtasıyla, iç kulağa nakletmektir.

Bunlardan başka, orta kulağın içinden boğazın yan tarafına kadar uzanan bir borucuk vardır. Bunun vazifesi orta kulağın içine dışarıdan kulak zarına basınç yapan havanın basıncına karşılık, bir hava tazyiki temin edip kulak zarının dengesini sağlamaktır.

3 – Iç kulak kemikten yapılmış sümüklü böcek kabuğu gibi kıvrık kısım ile yuvarlak bir takım borucuklardan ve bunların içindeki dehlizlerden teşekkül eder.

İşitme siniri beyinden çıkıp kulağın bu teşekküllerine geldiği zaman dal budak salarak bir çalgının telleri gibi gerilir

ve dışarıdan gelen ses dalgalarını alıp beyindeki işitme merkezlerine ulaştırır. Şu halde asıl sesleri duyan kulak değil, beyindir. Kulak sadece sesleri alıp taşıyan bir vasıtadan ibarettir.

Kulağın her kısmında bir takım iltihaplar, hastalık ve arızalar olabilir. Fakat biz bu küçük kitapta bunların en önemli olanlarından söz açacağız.

Kulak Yapısı Nasıldır” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir