Kulakta Buşon

Buşon Hastalığı Sebebi : Dış kulak borusundaki ufacık bezlerden (kulak kiri) dediğimiz hafif sarımtırak yağlı bir madde ifraz olunur. Bazı insanlarda bu madde fazla miktarda hasıl olur. Tamamen dışarıya boşalmazsa kulak içinde kuruyup kalarak adeta bir tıkaç haline gelir. Kulak zarını tazyik ederek bazı sıkıntılara sebep olur.

Kulaktaki  (Buşon  fıknç)  yıkamak suretiyle tedavi edilir.

Belirtileri : Dış kulak ifrazı kulak borusunu tıkadığından kulakta uğultu, çınlama, çıtırtılar duyulur, işitme azalır veya büsbütün kaybolur. Tıkaç çıkarılmadıkça bu haller insanı rahatsız eder.

Buşon Hastalığı Tedavisi : Tıkacı izale etmek için kulağı yıkamak lazımdır. Bu işi ancak doktor yapabilir. Önceden kulağa bir kaç gün müddetle ara sıra temiz glycerine damlatmak suretiyle tıkaç yumuşatılır. Sonra kulak yıkamak için yapılmış özel bir şırınga ile kulağa temiz su veya fizyolojik tuzlu su sevk edilerek yıkanır. Yumuşayan kulak kiri yıkanma sırasında parça parça dışarı çıkar. Kulak temizlenmiş olur.  Kulak yıkandıktan sonra hasta rahat eder ve eskisi gibi güzelce işitmeye başlar.

Buşon Hastalığı Nasıl Geçer : Kulak kirinin kulak borusunda toplanmaması için alkol veya kolonya suyuna batırılmış temiz bir pamuk parçası ile ara sıra kulak borusunda biriken kiri dışarıya çıkarıp kulağı temizlemelidir. Kulağı firkete, kürdan, iğne gibi sert cisimlerle karıştırarak kiri temizlemeye çalışmak doğru değildir. Çünkü bu sert cisimler kulak borusunda tahrişlere sebep olabilecekleri gibi kulak zarını delmeleri ihtimali de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir