Lavantanın Faydaları

Lavanta mor rengi ve muhteşem kokusu ile tanıdığımız nadide çiçeklerden biridir. Öyle ki; parfüm sektöründe lavanta yaygın olarak kullanılmaktadır. Lavanta hem görüntüsü hem de kokusu ile herkesin hayran olduğu bir çiçek olmasının yanı sıra, lavantanın faydaları da olduğundan sıkça kullanılmaktadır. Lavanta’nın en önemli faydası şüphesiz sinir sistemi üzerinde olan etkisidir. Lavanta, Akdeniz Bölgesi’nde yetişmekte olup, özellikle kırsal kesimlerde ve çok yüksek yerlerde yetişmektedir. Ayrıca, Karadeniz Bölgesinin yükseklerinde de lavantayı sıkça görmek mümkündür. Lavanta A ve C vitaminleri açısında oldukça zengin olduğundan faydaları da saymakla bitmez. Bir diğer adı karabaş otu olan lavanta, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Lavantanın faydaları arasında ilk sırayı cilt sağlığı alıyor. Özellikle akne tedavisi için lavanta bulunmaz bir nimettir. Bunun dışında kusursuz bir cilde sahip olmak için, egzama hastalıkları için, böcek ısırıklarında, saç bakımında, ayaklarda deri toplamasında, uyku problemlerinde, stres ve depresyonda, sindirim sisteminde, baş ağrısında, yaralar da, mide bulantısında, kas ağrılarında, kanamalarda, bağırsaklarda ve hamilelik döneminde önemli faydaları vardır.

Lavanta bitkisinin karaciğer için oldukça büyük önemi vardır. Karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlayan lavanta sayesinde karaciğer yetmezliği sorunu ortadan kalkmaktadır. Lavantanın faydaları arasında en önemlisi de en ciddi hastalıklara bile iyi gelmesidir. Hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıklarda bile lavantanın olumlu faydaları gözlemlenmiştir. Lavanta bitkisini kür olarak kullanmanın dışında çayını da içerek bir çok hastalığı yenmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir