Migren Belirtileri

İnsanların çoğu zaman zaman şiddetli baş ağrısı yaşamaktadır. Kişinin günlük işlerini yapamayacak kadar etkileyen bir baş ağrısı varsa bu migren belirtileri olabilir. Migren sadece bir baş ağrısı değil ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Migren genelde sadece baş ağrısı olarak algılanır ama tek belirtisi baş ağrısı değildir. Ağrının dışında migrende başka bulgularda mevcuttur. Migren belirtileri ortaya çıkmaya başladığında başlangıçta hafif bir baş ağrısı fakat zamanla şiddeti artan bir ağrı olur. Kişi bu şiddetli ağrı esnasında odaklanamaz ve yapması gereken işleri yerine getiremez.

Migren hastalığı çocukluk, ergenlik ve yaşlılığın ilk yıllarında görülmeye başlar. Migren belirtileri üçe ayrılmaktadır. Bunlar ön belirtiler, aura ve atak sırasında görülen belirtilerdir. Ön belirtiler migren atağının öncesinde meydana gelen durumlardır. Örneğin aşırı sinirlilik, boyun ağrısı, kabızlık gibi belirtilerdir. Aura döneminde hastada hem ışığa hem sese karşı aşırı hassasiyet oluşur. Aura döneminde görüş kaybı ya da görüntünün bulanıklaşması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aura dönemi her hastada görülmez bu nedenle migren auralı ve aurasız olarak ikiye ayrılır. Atak döneminde ise başın tek tarafında ya da her iki tarafında zonklama şeklinde ağrılara görülür.

Migren hastalığı sırasında baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Hastada denge kaybı oluşabilir. Migren belirtilerinden dolayı kusmada sık görülmektedir. Migren tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Sizlerde bu tarz bir rahatsızlığa sahip iseniz bir nörolog ile görüşebilirsiniz.

Migren Belirtileri” için bir yorum

  • 7 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:05
    Permalink

    başta çok ağrı var. nasıl geçer?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir