Miyop

Miyopluk nedir : Miyopluk eşyaya ait hayallerin gözün hassas tabakasının ön tarafında teşekkül etmesi dolayısıyla hastanın beş metrelik mesafeden itibaren uzağı görmemesi halidir.

Miyop Olma Nedenleri : Miyopluğa ait sebeplerin en başında irsiyet vardır. Bazı ırklarda (mesela Alman ırkında) miyopluk fazla görülür. Miyoplarda göz yuvarlağı normalden daha uzun olarak yaratılmıştır.

Miyopluk, çok defa göz bebekleri açık duran, meslekleri icabı eşyaya yakından bakmak zorunda kalan kimselerde daha fazladır. Eşyaya çok yakından bakanlarda göz kasları (adaleleri) gerilerek yorulur ve kuvvetlerini kaybederler. Böyle gözler yakın ve uzak için yapılması lazım gelen uyarmayı (mutabakatı) iyi yapamazlar. Bu yüzden gözlerde miyopluk, oluşur.

Vücudun genel olarak zayıf olması hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Belirtileri : Hastalar uzaktaki eşyayı net olarak göremezler. Halbuki normal okuma mesafesi olarak 25  30 santim mesafeden gayet iyi görürler. İlerlemiş derecedeki miyoplar bir gazete veya kitabı burunlarına kadar yaklaştırarak okurlar.

Miyop çocuklar sınıfta yazı tahtasını iyi göremedikleri için çok defa derslerini layıkiyle başaramazlar.

Miyopluk yaşla ilerlediği için diğer görme bozukluklarından daha fena sayılır.

Tedavisi. : Tedavide iki noktaya dikkat lazımdır. Birincisi başlangıçtan itibaren hastalık ilerlemeden uygun bir gözlük kullanmaktır.

Miyopluğu Nasıl Engelleyebilirim : İrsiyetin, ehemmiyeti olduğu için miyop ana ve babadan doğan çocuklar fena ışık altında okuma ve çalışmadan sakınmalı, başlangıçta uygun bir gözlük taşımaya başlamalıdırlar. Gözlerin görme kudreti doktor tarafından sık sık kontrol edilmeli, yerine ve lüzumuna göre gerekli tedbirler alınmalıdır.

Miyop” için 2 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Sanırım ben miyop oldum. Belirtiler onu gösteriyorr.

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:10
  Permalink

  Miyop bir kişinin etrafını çok fazla görememesi veya bulanık olarak görmesidir. belirtileri örneğin kitap okuyan bir kişinin yazıları net bir şekilde görememesi kitabı kendine çok yakınlaştırarak okuması buna örnek olarak gösterilebilir. bu belirtilerle karşılaştığınızda hemen bir doktora gidin.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir