Nörodejeneratif Hastalık

Nörodejeneratif Ne Demektir?

Nörodejeneratif tıbbi bir terim olduğu için halk dilinde farklı kullanılmaktadır. Bu sebep ile “Nörodejeneratif ne demek?” sorusunun yanıtı halk dilinde çok fazla bilinmemektedir. Nörodejeneratif kısaca insan beyninde bulunan nöronları etkileyen durumlar için kullanılan ve tüm bunları kapsayan bir terimdir.

Bilindiği üzere nöronlar, omuriliği ve beyni bünyesinde bulunduran sinir sistemi yapı taşıdır. Normal şartlar altında nöronlar kendilerini yenilemez ve çoğalmazlar. Bu sebep ile öldüklerinde ya da ciddi anlamda hasar gördüklerinde vücut yerine yenisini koyamaz. Nörodejeneratif bozukluklar nedeni ile oluşan hastalıklara örnek vermek gerekir ise bu hastalıkların başında; Parkinson, Huntington ve Alzheimer (halk tarafından en çok bilinen) gelmektedir.

Nörodejeneratif hastalıklar genel olarak tedavi edilmesi güç, ilerlemesi engellenemediği için zaman içerisinde dejenerasyona ya da sinir hücrelerinin ölümü gibi tedavi edilmesi imkansız kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Bu hastalıklar sebebi ile hasta ciddi anlamda güçten düşmektedir. Hastalık önlenemediği ve zaman geçtikçe ilerlediği için hastanın hareketlerinde (ataksi adı verilir) ya da zihinsel işlevlerde (demans – bunama olarak isimlendirilen) problemler meydana gelmektedir.

Nörodejeneratif Hastalıklar Nelerdir?

Nörodejeneratif hastalıklar ne demektir?” diye sorulduğunda bu genellikle akıllara Alzheimer gelmektedir. Bunun sebebi; bu hastalığın en büyük yükünü, Alzheimer’ ın alıyor olmasıdır. Bu hastalığın yaklaşık olarak % 65 – 70’ ini Alzheimer olarak demans hastalığı oluşturmaktadır.

Alzheimer Hastalığı: Alzheimer’ ı kısaca anlatmak gerekir ise bu hastalık beynin yavaş yavaş yaşadığı olayları unutması ile başlar ve yaşanan küçük unutkanlıklar zaman içerisinde ilerler. Hastalık ilerledikçe kişi en yakınlarını eşini, çocuklarını, anne ve babasını bile unutmaktadır. Hatta bazı hastalar zaman zaman kendi kim olduğunu bile unutabilir. Farklı agresif davranışlar sergileyebilir. Bu hastalığın maalesef diğer nörodejeneratif hastalıklarda olduğu gibi bir tedavisi yoktur. Ve ilerlemesi de önlenemez. Hastalık, git gide ilerler ve ölene kadar devam eder.

Nörodejeneratif hastalıklar denildiği zaman diğer akla gelen hastalıklar ise şu şekildedir:

– Parkinson hastalığı ve bununla ilgili bozukluklar,

– Prion hastalığı,

– Huntington Hastalığı,

– Spinoserebellar ataksi,

– Motor nöron hastalıkları,

– Spinal müsküler atrofi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir