Safra Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi karaciğer komşuluğunda yer alan bir bezdir. Karaciğerden gelen safra salgıları bu bezde toplanır ve gerektiğinde bu bezden bağırsaklara salgılanır. İşte bu bez içerisinde oluşan taşlara safra taşı denir. Safra kesesi taşları içerdikleri maddelere göre isimlendirilir. Safra kesesi en sık görülen taşları %80 oranında kolestrol taşları ve %20 oranında kalsiyum bilirübinat tipi pigment taşlarıdır.

Kolestrol taşları oluşumundan temel olarak safra salgısı içeriğinde ki kolestrolün artışı sorumludur. Ayrıca safra salgısında ki fosfolipidlerin artışı ve safra tuzlarının azalması da bu olaya katkıda bulunur.

Risk faktörlerine baktığımızda:

  •           Östrojen
  •           Obezite
  •           Klofibrat ilaçları
  •           Gemfibrozil ilaçları
  •           Crohn Hastalığı safra taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Pigment taşları renkli taşlardır. Bu taşlar siyah ya da kahverengi olabilir. Siyah pigment taşları risk faktörleri dalak büyümesi, efektif olmayan kırmızı kan hücreleri üretimi ve kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkılımıdır. Kahverengi pigment taşları ise enfeksiyon ve safra kesesi tıkanıklığına bağlı olarak gelişir.

Klinikte safra taşlarının çoğu bulgu vermez. Başka nedenlerle yapılan ultrason (USG) ile tesadüfen görülür ve tanı alırlar. Ancak taş safra kesesinden çıkıp bağırsaklar ve safra kesesi arasındaki kanala düşerse bulgu verebilir. Bu durumda kişide bilyer kolik atakları başlar. Bilyer kolik ataklarında omuza kadar vuran şiddetli ve kıvrandırıcı ağrı görülür. Ağrı geceleri ve yemeklerden sonra artar. Hatta daha da ileri durumlarda Charcoat Triadı dediğimiz karın ağrısı,sarılık ve ateş ile karakterize durum görülebilir. Yine taş bağırsaklara düşüp bağırsakları tıkayabilir.

Safra kesesi taşlarında tedavi uygulanmaz, izlenir diye bir görüş vardır. Ancak kimi uzmanlar taşlı kesenin alınmasını önermektedir. Çünkü taşlar safra kanalını düşerse klinik bulgular olur ve kanalda ki taşı çıkarmada kullanılan ERCP yönteminin birçok yan etkileri vardır. ERCP dediğimiz yöntem Endoskopik Retrograt Kolanjiyopankreotografi anlamına gelmektedir. Hem tanı hem tedavi amacıyla kullanılır. Tanı da safra ve pankreas kanalı görüntülemesinde, tedavide ise bu kanallarda ki taş, darlık gibi durumlar ile stent takılmasında kullanılır. Ağrılı bir işlemdir. Ayrıca ağır yan etkileri vardır. En önemli yan etkisi akut pankreatittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir