Şaşılık Tedavisi

Şaşılık, her iki göz yuvarlağına ait eksenlerin (mihverlerin) birbirine paralel olmamasından ileri gelen bir göz bozukluğudur. Çok defa çocukluk çağında görülür.

Nasıl Şaşı Olunur : Gözlerde çok kuvvetli miyopluk veya hipermetropluk mevcut olması veyahut göz yuvarlağının hareketlerini sağlayan kaslardaki (adalelerdeki) kuvvet ve kasılma farklarıdır.

Şaşılıkta gözler, bazen içe, bazen de dışa doğru kayarlar.

Şaşılık Belirtileri : İleri derecedeki şaşılıklar hastanın yüzüne bakmakla derhal belli olurlar. Bazılarında göz zaman zaman kaymalar gösterir. Bazılarında ise şaşılık ancak çok yakma bakarken belli olur.

Gözü dışarıya çeviren kas, içeriye çeviren kasdan daha zayıf olursa göz içeriye doğru kayar. Böylece göz kaslarının kuvvetine veya zayıflığına göre şaşılıklar (iç şaşılık), (dış şaşılık) şeklinde olabilirler.

En iyisi şaşılara erkenden ameliyat yaparak göz yuvarlarına ait kasların lüzumuna göre uzatılıp kısaltılmasıdır.

Doktora erken başvuranlarda arızanın daha çabuk düzeltilmesi mümkün olur.

Korunma. : Ana ve babalar çocuklarının gözlerini, küçük yaştan itibaren, çok dikkat etmeli. Ufacık bir şaşılık hali görürlerse derhal doktora baş vurarak arızanın gözün görmesinde fazla bozukluk yapmasına meydan vermeden düzeltilmesine çalışmalıdır.

Şaşılık Tedavisi” için bir yorum

  • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:08
    Permalink

    Şaşılık doğuştan mı yoksa sonradan olan bir rahatsızlık mı ? Bunu hep merak etmişimdir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir