Selülit Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir

Selülit genel olarak bacak, kalça ve kol gibi vücudun belirli bölgelerinde deri altındaki yağ birikimi olarak bilinmektedir. Lokal düzeyde dolaşım bozukluğu olarak da nitelendirilen selülit günümüzde birçok yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Selülit sanılanın aksine sadece kilolu bireylerde görülmemektedir. Kilosu normal düzeyde olan bireylerde de selülit problemi gözlemlenebilmektedir. Selülit kadınlarda erkeklere nispeten daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise östrojen hormonu ile ilgilidir. Östrojen hormonunun yağ biriktirme özelliği bulunmaktadır. “Selülit Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir” sorusuna cevap vermeden önce selülitin nedenlerini bilmek gerekir. Bunların arasında; dolaşım ve hormon bozukluğu, az su tüketimi, yağ-karbonhidrat tüketiminin dengesiz olması sıralanabilir.

Selülit Olmaması için Yapılması Gerekenler

Selülit tedavisinde bölgesel tedavi diyet ile desteklenmelidir. Dengeli beslenme sürecinde tuz ve kafein (kahve, kola, cips, vb.) içeren besinlerden kaçınmalı, su tüketimi arttırılmalıdır. Konuya ilişkin daha detaylı beslenme programını mutlak suretle bir uzmandan yardım alarak yapmanız gerekmektedir.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Günümüzde tıpta ilerlemelerin kaydedilmesinin yanı sıra alternatif çözüm yollarının da başarılı sonuçlar vermesi birçok farklı tedavi yönteminin gelişmesine sebebiyet vermiştir. En bilinen selülit tedavisi yöntemleri ise; LPG, Masaj, Lazer tedavileri, Radyofrekans, Mezoterapi ve Ozon tedavileri olarak sıralanabilmektedir. Halk arasında portakal kabuğu görüntüsü olarak da bilinen selülit, birçok tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Ancak selülit tedavisi sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte beslenme ve hayat stili de son derece önemlidir. Gerekirse tedavilerde seans sıklığı arttırılarak çok daha kısa sürede gözle görülür etkiler almanız sağlanabilmektedir.

Selülit Tedavisi Evde Nasıl Yapılır? 

İşte size evde hazırlayıp yapabileceğiniz maskeler ve uygulanışları:

Kahve Selülit Maskesi

Kahve, selüliti azaltmak için kullanılan en faydalı malzemelerden biridir. Kahvedeki kafein sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca masaj, kan akışını uyararak ve düzenleyerek cilde yarar sağlar.

İçindekiler

  • 1/4 fincan kahve
  • 3 çorba kaşığı şeker veya kahverengi şeker
  • 2-3 yemek kaşığı erimiş hindistan cevizi yağı

Yapılışı

Malzemeleri karıştırın ve cam kavanozda saklayın.

Uygulama

Bastırarak cilde birkaç dakika boyunca masaj yapın ve yıkayın. Haftada 2-3 defa uygulayın. Sonuçlar birkaç hafta içinde görünür olacaktır.

Ballı Selülit Maskesi

İçindekiler

  • Bir çay kaşığı bal
  • Bir çay kaşığı karbonat sodalı alın
  • Su

Yapılışı

Balı karbonatla iyice karıştırın ve biraz su ilave edin.

Uygulama

Üç dakika boyunca maskenizle yoğun şekilde masaj yapın. Daha sorunlu alanlara sadece balla 4-7 dakika süresince hafif tokatlamalarla biraz daha masaj yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir