Selülitle Savaşan Yiyecekler

Derinin altında yapısı bozuk, düzensiz ve fazla yağ birikmesi sonucu öncelikle bacak, kol ve kalça bölgelerinde gözlenen, portakal kabuğuna benzer bir görünümü olan bölgesel bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır.
Pek çok kadının başını ağrıtan bir sorun olan selüliti engellemek için pek çok tıbbı ve doğal ürünün yanı sıra mutfaklarımızda önemli yer tutan bazı besin maddeleri de selüliti önler nitelikte. Dengeli beslenmenin yanı sıra sporla desteklenmesi gereken bu süreçte hangi besinler bize dost gelin birlikte bakalım:
Turp: 3 değişik rengi olan turpun her rengi selüliti engellemek açısından oldukça faydalı. Vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştıran turpu sofralardan eksik etmemek gerekiyor.
Pazı: Selülit diyeti yaparken, olmazsa olmazınız pazı. Bağırsakların çalışma hızını arttıran bu besin maddesi lif oranı açısından yüksek olduğu için diyete sadık kalmanız konusunda yardımcıdır.
Az Yağlı Balık veya Tavuk Eti: Protein vücudumuzun vazgeçilmez yapı taşlarından biri. Gerekli proteini almadığımız durumlarda vücudumuzdaki kas yağa dönüşeceği için dengeli beslenme çok önemli. Az yağlı beyaz etli balık ve tavuk eti vücudu sıkılaştırarak selülitin önüne geçilmesini sağlar.
Ispanak: Kan yapıcı özelliği bulunan bu sebze lif bakımından da oldukça zengindir ve selülite adeta savaş açar.

Enginar ve İç Bakla: Özellikle Ege kıyılarının damak çatlatan lezzetlerinden enginar ve iç baklayı aynı öğünde tüketmek çok yararlıdır. Çünkü ikisi birlikte yendiğinde karaciğerdeki safra kanalları açılır ve detoks yapılmış olunur.
Yumurta Beyazı: Protein bakımından zenginliği ile bilinen yumurta beyazı da vücudun sıkılaşmasında önemli rol oynar ve selülitle mücadele eder.

Tam Buğday ve Kepekli Pirinç: Kabızlığa sebep olmayan bu üstünler birer B vitamini deposu niteliğinde olup, rafine edilmeksizin tüketilmelidir.

Hindi Eti: Vücudun sıkılaşması sürecinde büyük katkısı olan hindinin tokluk hissi uzun sürer.

Kepekli Ürünler: Beyaz undan üretilen makarnalardansa kepekli ya da tam buğday içeren makarnalara yönelmek bağırsakların çalışması açısından selülite meydan okur.

Selülitle Savaşan Yiyecekler” için bir yorum

  • 26 Mart 2019 tarihinde, saat 23:03
    Permalink

    Pazının selülite olan etkisini bilmiyorsum. Bağırsakları çalıştırdığını duymuştum ama selülit üçin iyi de iyi olduğunu burada gördüm. Güzel olmuş…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir