Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olan Ürünler

Günümüzde yiyecek ve içeceklerin belirli tüketim süreleri bulunur. Belirlenen zaman içerisinde tüketilmeyen ürünler de insanlar için zarar teşkil edebilir. Marketlerde satılan konserveler, çikolata paketleri, ekmek ve diğer birçok ürün için belirli bir tüketim süresi vardır ve bu sürelerin ürünlerin üzerinde yazdığını görürüz. Ürünün son kullanma tarihi ve tüketim süresini yazmak, gıda üretimi yapan her firma için bir zorunluluktur. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünler tüketilmemelidir.

Son Kullanma Tarihi Nedir?

Her ürün için belirlenen bir tüketim süresi ve son kullanma tarihi vardır. Bu tarih; ürünün üretim tarihine tüketim süresini ekleyerek bulunur. Üretim (üt) ve son kullanma tarihi (skt) bize ürünün üretiminden itibaren ne kadar sürenin geçtiğini söyler. Tüketim süresi belirli prosedürler göz önüne alınarak belirlenir ve her gıda ürünü için farklı farklıdır.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünler Yenirse Ne Olur?

Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmanın insan bünyesine ne tür etkisi olduğuna dair belirli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda pek çok ürünün herhangi bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. Birçok bilim adamı bu durumu açıklığa kavuşturmak için çalışmaktadır çünkü dünya üzerindeki ülkelerin çoğu her hafta 20 ton civarı ürünü imha etmektedir. Bilim adamları da yaptıkları çalışmalarla yeni tüketim süresi çalışmaları yapmaktadır.

Uygun saklama koşullarında saklanmış bir peynirin son kullanma tarihinden yaklaşık olarak dört hafta sonrasına kadar tazeliğini koruduğu tespit edilmiştir. Yine aynı ürün istenilen şekillerde saklanmadığında ise son kullanma tarihine hiç gerek kalmadan kısa bir süre içerisinde bozulma özelliklerinin başladığı tespit edilmiştir.

Son Kullanma Tarihi Geçince Kesinlikle Yenmemesi Gereken Yiyecekler

  • Çiğ Tavuk
  • Semizotu ve Ispanak
  • Peynir
  • Yumurta
  • Yeşillikler
  • Kıyma
  • Şarküteri Ürünleri
  • Çilek ve Frambuaz (Gülgiller ailesinden olan tüm meyveler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir