Spiral Nasıl Takılır?

Spiral T şeklinde olan cerrahi müdahale ile rahim içine yerleştirilen koruyuculuk sağlayan araç olarak tanımlanabilir. Spiral, özellikle adet döneminde takılır çünkü spiral takmak için kişinin hamile olmaması gerekir. Peki, spiral nasıl takılır? Spirali takarken, vajinaya önce metal ya da plastik spekulum takılır (vajina içerisini ve rahim ağzını gözlemlemek için yerleştirilen alet). Vajina ve rahim ağzı antiseptik solüsyonlarla enfeksiyon oluşmaması için temizlenir. Daha sonra spiral rahime takılır. Spiral ipleri ise yaklaşık 2-3 cm dışarıda kalacak biçimde kesilir. Çıkartılması için bu ipleri çekmek yeterli olmaktadır. Bu işlem oldukça kısa sürmektedir ve ağrı ya da acı hissettirmez.

Spiral Rahme Kaçarsa Ne Olur?

Spiral kayması bazen görülebilen bir durumdur. Vajina ya da rahim ağzına doğru kayma olabilmektedir. Spiral korunma yöntemini tercih eden kadınların her yıl kayma olup olmadığını öğrenmek için kontrole gitmesi gerekmektedir. Eğer kayma oluşmuşsa çıkarılıp yenisinin takılması gerekir. Kayan spiral lekelenme ya da kanama şeklinde belirtiler verebilmektedir. Nadir olarak da spiralin karın içerisine kaçma olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda ameliyat ile çıkarılması mümkündür.

Rahme Kaçan Spiral Nasıl Çıkarılır?

Tam yerleştirilememiş spiralde kayma görülebilmektedir. Spiral ipi bir alet yardımı ile çekilerek alınabilir. Özel müdahale gerekiyorsa hekim tarafından spiralin bulunduğu yerden çıkartılması mümkündür. Kürtaj gibi yöntemlerle de yapışan spirali çıkarmak mümkündür. İstenildiği zaman spiral çıkartılabilmektedir. Özellikle adetli dönemlerde çıkartılması tavsiye edilmektedir. Bu yöntemler çoğunlukla ağrı oluşturmamaktadır.

Spiral Taktırdıktan Sonra

Yerleştirmeden hemen sonra küçük küçük sorunlar doğabilir. Birçok kadında bulantı, kusma görülmüştür. Bu nedenle alet takılmadan önce ağır bir yemekten kaçınmak iyi olur. Bayılacak gibi olma, sararma, bol terleme, kramplar, kalp çarpıntıları, tansiyon düşmeleri olabilir. Bu belirtiler göründükleri kadar ciddi olmayıp geçicidirler. Sakinleştirici, ağrı kesici ilaçlar ve aspirinle hafifletilebilirler. Alet yerleştirildikten sonra kadın muayene masasında en az 5 dakika dinlenmelidir.

Öte yandan bazı kadınlar, özellikle doğum yapmış olanlar bu işlemden hiç rahatsız olmazlar, bu işlem kendilerine sıradan bir pelvis muayenesi kadar kolay ve basit gelir. Spiral takıldıktan sonra birkaç gün cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Kanama yatışmalı, rahimdeki mukus aletin çevresine toplanarak iltihaplanma olasılığını azaltmalıdır. İçeriye ilk günlerde tampon koymak doğru değildir. Onun yerine, temiz bir bez kullanmak daha uygundur.

Spirali yerleştirdikten hemen sonra vajinaya yabancı bir cisim koymak doğru olmaz. İlk birkaç ay cinsel ilişkinin ardından biraz kanama görülebilir. Erkeğin organı rahime dokunup, kasılmalara ve rahimin endometrium örtüsünden kanamalara neden olabilir. Ayrıca adet dönemi daha kısa ve sık olabilir. Bununla birlikte şiddetli kramp ve ağrılarda doktora başvurulmalıdır. Spiral, yerleştirildikten sonraki ilk ayın ardından doktor tarafından kontrol edilmelidir; böylece yerinden oynamadığı ya da dışarıya atılmadığı görülmelidir. Spiralin durumu altı ayda bir doktor tarafından denetlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir