Trahom

Trahom, dünya üstünde bulaşıcı ve gözlere büyük zarar verici bir hastalık olarak tanınmıştır, insanları görme nimetinden yoksun bırakacak derecede fenalıklar hasıl ettiği için bugün kendisiyle şiddetle mücadele edilen göz hastalıklarından birisi halindedir.

 

Sebebi : Yakın zamana kadar sebebi bilinmeyen bu hastalığın virüs sınıfından özel bir mikrop tarafından husule getirildiği anlaşılmıştır.

Trahom virüsü önceden gözde bir göz nezlesi hasıl etmekte, bu nezle tedavi edilmediği, uzun sürdüğü takdirde göz kapaklarında ve gözün diğer tabakalarında ihtilatlar yapmak suretiyle körlüğe kadar giden göz arızalarına sebep olmaktadır.

 

Belirtileri : Trahom mikrobu göze sinsi olarak yerleşir ve hastalık kendisini belli etmeden yavaş yavaş başlar. Bir müddet sonra gözde kızarmalar, ağrılar ve batmalar hasıl olmaya başlar. Gözlerden kirli bir ifraz akar, hasta ışıklardan müteessir olur. Göz kapaklarının içi, kum dökülmüş gibi, ufacık taneciklerle örtülüdür.

Çabuk tedavi edilmezse bu sıkıntılar sinsi bir tarzda yıllarca devam edip gider. Nihayet göz kapaklarında fena şekil bozuklukları, göz yaşında noksanlık, gözlerde kuruluk yaparak körlüğe kadar giden fena ihtilatlar hasıl olur.

 

Tedavisi : Hastalık önemli ve bulaşıcı olduğundan mutlaka bir göz mütehassısı tarafından tedavi,edilmesi lazımdır.

 

Etiketler: Trahom nedir, Trahom hastalığı tedavisi, Trahom göz hastalığı belirtileri

 

Açıklama : Trahom, dünya üstünde bulaşıcı ve gözlere büyük zarar verici bir hastalık olarak tanınmıştır, insanları görme nimetinden yoksun bırakacak derecede fenalıklar hasıl ettiği için bugün kendisiyle şiddetle mücadele edilen göz hastalıklarından birisi halindedir.

 

Trahom, bulaşıcı ve tehlikeli bir göz nezlesidir.

 

Göz nezlelerinde kullanılan bütün mikrop öldürücü damlalar Trahomda da kullanılabilir. Fakat bugün yeni keşfedilmiş antibiyotik ilaçlardan yapılmış damla ve merhemlerin trahom tedavisinde pek şifalı tesirleri vardır. Bugün bütün dünyada bu ilaçlar sayesinde trahom tedavisi pek büyük muvaffakiyet sağlamaktadır.

 

Korunma : Trahomlu hastalar sağlamlardan ayrılarak tedavi edilmelidir. Trahomlu çocuklar bulaşma devresinde okula alınmazlar. Hastaların havlularını, mendillerini, göz ifrazları ile bulaşması muhtemel olan bütün eşyasını ayırmak icabet eder.

 

Karasinekler hastaların gözlerine konarak oradan aldıkları mikroplu ifrazları sağlamlara da taşıyabileceklerinden karasinek savaşma dikkat edilmelidir. Hastaları gayet temiz tutmak ve hastalığın etrafa bulaşmamasına gayret etmek gerekir.

Trahom” için bir yorum

  • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:05
    Permalink

    Eğerki belirtileri varsa direk doktor veya uzmana görünerek tedavi olmanızı dilerim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir