Tükenmişlik Sendromu Nasıl Geçer?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz tükenmişlik sendromu psikolojik rahatsızlıklardan biridir. İşe gitmeme isteği, sürekli yorgun hissetme, iş saatlerinde sürekli başka şeyler ile meşgul olma gibi sebepler tükenmişlik sendromu olarak adlandırılmaktadır. Peki, tükenmişlik sendromundan kurtulmak mümkün mü? Çalışanların %75’inde görülen bu hastalık ortaya çıktıktan sonra kişinin dengesini kolayca bozmaktadır. İnsanın mutlu olmasını engelleyen ve hem aile, hem de iş hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık yorgunluktan ibaret değildir. Kesinlikle tedavisi mümkün olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

Eğer yoğun bir tempo ile çalışıyorsanız, hiçbir neden olmadan kendinizi mutsuz hissediyorsanız veya işe gitmemek gibi kendinize bahaneler buluyorsanız tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Tükenmişlik sendromundan kurtulmak ise psikolojik tedavi görmek ile mümkündür. Böyle bir durumda öncelikle yemek ve uyku saatlerinizi düzene sokmaya çalışın. Ayrıca, iş temponuzu düşürün ve tatile gitmek için kendinize zaman ayırın. Eğer bütün bu yaptıklarınıza rağmen hala kendinizi mutsuz hissediyorsanız bu sendromdan kurtulmak için mutlaka bir psikolojik destek alın.

Kendinizi aşırı derecede yorgun hissediyorsanız, hüsran, kötümserlik, alaycılık gibi negatif duygular besliyorsanız, zihinsel olarak problemler yaşıyorsanız, motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, kötü alışkanlıklar edindiyseniz, sosyal ilişkilerinizde sürekli sorunlar yaşıyorsanız, belirgin sağlık problemleri yaşıyorsanız ve iş hayatınızda kendinizi başarısız görüyorsanız tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Tükenmişlik sendromundan kurtulmak için ilk önce kendinize rahatlamak için zaman ayırmalısınız. Teknolojik cihazlardan uzaklaşmak, sağlığınıza dikkat etmek, uykunuzu düzene sokmak ve sorumluluklarınızın bilincinde olmak, bu sendromdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer bütün bunları yapmanıza rağmen hala bir değişiklik yoksa psikolojik destek alarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir