Tüp Bebek Neden Yapılır?

Tüp Bebek Nedir

İnsanoğlunun doğuştan var olan bir yeteneğidir çoğalmak ve ebeveyn olmak. Her kadın ve erkek mutlu birlikteliklerine bir bebek eşlik etsin istemektedir. Fakat bazen olumsuz şartlar ve sağlık sorunları nedeniyle kişiler çocuk sahibi olamamaktadırlar. Bu durumda devreye sağlıkçılar ve sağlık teknolojileri girmektedir. Herkesin çok isteyip sahip olmak istedikleri bebeklere doktorlar teknolojik gelişmeler sayesinde ve tüp bebek tedavisi ile kavuşturmaktadırlar.

İnsanlara bir nebze umut olan tüp bebek nedir sorusu birçok insan tarafından da uzmanlara yöneltilmektedir. Tüp bebek tedavisi genel anlamda anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücresinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi yani döllendirilmesi işlemini kapsamaktadır. Laboratuvar ortamında döllendirilen yumurta ve sperm hücreleri döllenme gerçekleştikten sonra ana rahmine transfer edilmektedir. İşte bu işlemlerin sonucunda kişilerin anne ve baba olma şansı arttırılmaktadır. Yapılan bu işleme iste tıpta tüp bebek tedavisi adı verilmektedir.

Tüp Bebek Oluşum Aşamaları Neleri Kapsamaktadır

Tüp bebek tedavisi genellikle 5 aşamadan oluşan ve kısırlık adı verilen infertilitenin ortadan kaldırılması ile insanların bebek sahibi olmasını kapsayan bir tıbbi terimdir. Biyolojik olarak bakıldığında tüp bebek uygulaması biyoloji ile doğrudan alakalı ve biyolojiye uygun bir konudur. Aşama aşama ilerlenilen tüp bebek oluşumu tedavisinin ilk aşaması yumurtalıkların uyarılması etabını kapsamaktadır. Bu aşamada amaç yumurtalıklar uyarılarak daha fazla yumurta sayısına ve daha kaliteli yumurtalara ulaşabilmektedir. Anne adayının yumurtalıkları farklı ilaç kombinleri ile uyarılır ve kaliteli yumurtalar elde edilir. Bu aşamadan sonra ikinci aşama olan yumurtaların toplanması aşamasına geçilir.

Yumurtaların uyarılması ile oluşan kaliteli yumurta hücrelerinin çatlaması için çatlatma iğneleri yapılmaktadır. Bu sayede anne adayının yumurta hücresi çatlayıp olgunlaşacak ve döllenmeye hazır hale gelecektir. Çatlayan yumurtalar olgunlaştıktan sonra yumurta hücreleri anne adayından alınacaktır. Bu aşamadan sonrası ise döllenme aşamasını kapsamaktadır. Elde edilen yumurta ve sperm hücreleri arasından en kaliteli ve en sağlıklı olanları seçilerek döllenmeye hazır hale getirilmektedir. Çeşitli yöntemlerle yumurta hücresi ile sperm hücresinin döllenme işlemi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Bundan sonra ise son aşama olan döllenen yumurtanın anne adayının rahmine transferi gerçekleştirilmektedir.

Döllenen Yumurtanın Ana Rahmine Transferi Nasıl Gerçekleşmektedir

Döllenmiş yumurtanın anne rahmine transferi işlemi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde transfer gerçekleştirilirken anne adayı herhangi bir acı veya ağrı hissi yaşamamaktadır. Döllenmiş yumurtanın transferinden sonra tüp bebek tedavisi tamamlanmış olup kesin gebelik olup olmadığını anlamak için 12 gün sonra bir gebelik testi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kesin bir sonuç almak mümkün olmayabilir. Yani olumlu sonuçla karşılaşılacağı gibi olumsuz bir sonuçla da karşılama ihtimali vardır. Yapılan gebelik testi sonucuna göre ise tüp bebek tedavisinin sonucu tespit edilmektedir. Gebelik testi pozitif çıkanlar için artık gebelik süreci başlamış demektir. Birçok kadına ve erkeğe umut olan bu tüp bebek tedavisi çoğu kişinin yüzünü güldürmeyi başarmış durumdadır.

Tüp Bebek Neden Yapılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir