Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan ailelerin son yıllardaki en güçlü dayanağı hepimizin bildiği gibi tüp bebek. Devasal bir sektör haline gelen ve ailelere umut ışığı olan tüp bebek uygulamaları şu şekilde gerçekleştiriliyor:
Anne olamayan kadından toplanan yumurtalar özel bir kültür ortamı oluşturularak yetiştiriliyor. Yumurta toplama ve yetiştirme işlemini takip eden süreçte erkekten alınan meni örneği yumurtalar için özel olarak hazırlanmış olan kültür ortamında yumurtalarla bir araya getiriliyor.

Bu birleşimden sonra beklenen, spermlerin yumurtayı normal bir şekilde yani dışarıdan bir müdahale olmadan döllemesidir. Bu yöntem ile tüp bebek yöntemi mikroenjeksiyon denilen başka bir yöntemden ayrılmaktadır. Çünkü mikroenjeksiyon yöntemi sperm kalitesinin kötü olması durumlarında uygulanır. Zira bu gibi vakalarda giderilmesi gereken problem spermin yumurtayı kendiliğinden dölleyememesidir ve sperm yumurtanın içerisine enjekte edilerek bu problemin üstesinden gelinmeye çalışır.

Tüp bebek yönteminde kadının adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde olması gerekmektedir.

Bu süreçte anne olmak isteyen kadının yumurtaları kadına verilen gonadotropin ilaçlarıyla büyütülür ve kandaki hormon düzeyi ile yumurtaların büyümesi takip edilir. Yumurtanın ulaşması beklenen boyuta hedef yumurta büyüklüğü denmektedir ve en az üç yumurtaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yumurtaların hedeflenen boyutu 17-18 mm civarındadır. Bu boyuta gelen yumurtalara son olgunlaşma evresine geçmeleri için çatlatıcı iğne uygulanır. Bu yöntemin uygulanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir ancak bu süre ortalama 10 gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir