Varisten Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Türkiye’de her 10 kişiden biri varis hastası. Varis her ne kadar tedavi edilebilir olsa da vücudunuzda gelişim gösterdiği süre boyunca oldukça ağrılı ve hayat kalitenizi doğrudan olumsuz etkileyen bir hastalık. Eğer henüz varisten muzdarip değilseniz, tam bir baş belası olan bu hastalığı öncesinde bir hayat biçimi haline getireceğiniz basit tedbirlerle önleyebilirsiniz. Aksi takdirde varis yaraları sizi hayatından bezdirebilir.

Varisten kurtulmak için 7 basit yöntem;

varis icin tedavi yöntemleri
varis icin tedavi yöntemleri

1) Hareket edin!

Varis bir dolaşım sistemi rahatsızlığıdır. Halk arasında damar genişlemesi adıyla da bilinmektedir ve dolaşım sistemi hastalıklarının tamamının olduğu gibi varisin de temelinde yatan sebep elbette ki hareketsiz yaşam. Varisi önlemek için yürüme, yüzme ya da bisiklet sürme sporlarından birini yaşam biçimi haline getirebilirsiniz. Varis için tavsiye edilmeyen spor ise bacaklarla ağırlık çalışmak.

2) Soğuk suyun mucizesi

Soğuk suyun kan dolaşımını hareket geçirdiğini biliyoruz. Duştan sonra bacakları soğuk su ile 5-10 dakika serinletmek ya da küvetin üçte birini soğuk su ile doldurarak içinde 10 dakika gezinmek varisten korunmak için çok etkili bir yöntem.

3) Vücudu sıkan giysilerden kaçının

Varis oluşumunu engellemek için sıkı ya da streç pantolonları, korse özellikli çorapları olabildiğince az kullanmak gerekiyor. Çünkü bu dar giysiler varise sebep veren venler üzerine baskı uygulayarak kan dolaşımını olumsuz etkiliyor.

4) Yüksek topuklardaki tehlike

Ayakkabıların topukları yükseldikçe bacak kaslarının kan pompalaması o kadar zayıflamakta olduğu için daha alçak topuklu ayakkabılar tercih etmekte fayda var.

5) Doğru beslenme

Bağ dokusunu güçlendirici beslenme ile hem aşırı kilodan kaçınabilir hem de varisten korunabilirsiniz. Ayrıca günde en az iki litre su içilmesi gerektiği de unutulmamalı.

6) Varis çorapları

Doktorunuza başvurarak kan basıncını aktif tutmanıza yardımcı olan varis çorapları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu çoraplar bacak ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacağı gibi varis oluşumunu da engelleyecektir.

7) Sigarayla vedalaşma

Damar hastalıklarına davetiye çıkarmak istemiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir