Yakını Görememe (Hipermetropluk)

Yakını Görememe Nedir? (Hipermetropluk) eşyaya ait hayallerin gözün hassas tabakasının arka tarafında teşekkül etmesinden dolayı hastanın yakını iyi görememesi halidir. Yani miyopluğun aksi bir arızadır.

Sebebi : Gerçek sebebi iyi bilinmemektedir. Böyle kimselerde göz yuvarlağı doğuştan çok kısa olarak teşekkül ettiği için eşyanın hayalleri hassas tabakanın arka tarafına düşmektedir. Yaş ilerledikçe göz kaslarının yorulup kudretini kaybetmesi gözde hipermetropluğun teşekkülüne ve ilerlemesine sebep olur.

Belirtileri : Hastalar yakından net olarak göremezler. Bazen yazılar gözlerinin önünde sıçrar gibi olur. Bazı hastalarda baş ağrıları, baş dönmeleri husule gelir. Yakından gözlüksüz çalışmak zorunda kalırlarsa ve bu hal uzun sürerse göz nezleleri ve arpacıklar hasıl olabilir.

Hipermetropluk Tedavisi : Arızanın derecesine göre doktor tarafından tayin edilecek olan gözlükleri kullanmak ve bu suretle görme noksanlığını düzenlemek tedavinin esasıdır.

Şurasını söylemek lazımdır ki dünya üstündeki insanların bir çoğunda türlü şekilde görme bozuklukları vardır. Bunlar vahşi bir halde kabile halinde yaşayan insanlarda bile mevcuttur.

Bütün iş uygun tedbirler ve gözlüklerle görme bozukluklarını, mümkün olduğu kadar, düzeltmek noktasında toplanmaktadır.

Yakını Görememe (Hipermetropluk)” için bir yorum

  • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:07
    Permalink

    Yakını görememenin bitkisel bir tedavisi veya çözümü var mı?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir