Yeni Doğan Uykusu

Uyku bebek için istirahat etmenin, kuvvet toplamanın yanı sıra bebek ile ilgilenenlerin de kendilerine dinlenme, başka işleriyle de ilgilenebilmelerine olanak sağlaması açısından önemlidir. Dolayısıyla yeni doğan uykusu da çok önemlidir. Bebek uykusunu iyi ve yeterli ölçüde almalı ve uyku düzeni sağlıklı şekilde oturtulmalıdır. Yeni doğan uyku ve beslenme düzeni oluşurken ilk zamanlar kritiktir.

Bebekler ilk aylarında uyku konusundaki alışkanlıklarını ortama ve yaşam şartlarına göre düzenleyeceklerdir. 3 yaşına kadar kendi kalıtsal özelliklerinin yanı sıra ortam koşullarının da bu alışkanlıkta önemli etkileri olacaktır. Devamlı olarak çok sessiz, karanlık ortamda uyutulan bebek böyle ortamda uyumaya alışacaktır. İlk haftalarda çevresel uyaranlara tepki veren bebek bu uyaranların sürekliliği olduğunda alışacak ve etkilenmeyeceklerdir. Oysaki bu evrede ses, ışık gibi çevresel faktörlere alışmaları ve tepki vermemeleri olasıdır.

Yeni doğan bebekler sadece beslenir ve uyurlar. Uykuda geçirdikleri zaman bir hayli uzundur. Günün yaklaşık dörtte üçünü uykuda geçirirler. Eğer uyanık olduklarında huzursuzlanıp ağlıyorsa bu çok büyük bir ihtimalle yeterince aç olduğundandır. Gaz sancıları normalde üçüncü haftadan sonra başlar. Sık aralıklarla beslenmeleri tavsiye edildiği için sık sık emzirilmeleri hem anne sütünün çoğalması hem de bebek için faydalı olacaktır.

Bebekler ilk günlerde yorulup emmeyi yarım bırakabilirler. Sık sık doyurulması onların rahat uyumalarını sağlayacaktır. Yeni dünyaya gelmiş olan bebek gece ve gündüzün farkında değildir. İkinci haftadan itibaren bunu öğretebilir, gündüzleri bebekle etken olarak vakit geçirirken geceleri ise daha sessiz ve dikkatini çekebilecek faktörlerden uzaklaştırmak faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir