Zatürre (Akciğer iltihabı-pnömoni)

 

Halk arasında zatürre (akciğerlerin iltihaplanması) tıp diline göre ise pnömoni demektir. Bir    veya bir kaç akciğer lobunun iltihaplanması olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocuklarda, ileri yaşlardaki kişilerde ve kronik rahatsızlık bulunan kişiler bu hastalığı daha ağır atlatırlar bazen ölümle de sonuçlanabilir.

Zatürre’ye neden olan etkenlerin başında; bakteriler, virüsler ve mantarlar gelmektedir. Bazı önemli belirtilerinin başında öksürük, ateş ve sancı olarak kendini gösteren en tehlikeli akciğer hastalıklarından biridir. Diğer önemli belirtileri ise; kişide halsizlik, baş dönmesi, iştah azalması ve buna bağlı olarak kilo kaybı, susuzluk, baş ve boğaz ağrısı gibi önemli belirtileri vardır.

Genellikle kış aylarında baş gösteren bu hastalık akciğer keseciklerinin bir tür sıvı ile dolmasıdır.  Bu nedenle akciğerin görevlerinden biri olan oksijen alıp verme işlevi bozulur. Sonuç olarak kanda oksijen oranı azalırken karbondioksit oranı artar ve kişinin nefes alması zorlaşır. Böyle durumlarda suni solunum uygulanır. Öncelikle ağızda ve genizde yabancı cisimler varsa onlar çıkarılır sonra dil öne doğru çekilir ve dilin içeri kaçmaması için bantla bağlanır. Sırt üstü yatırılan hastanın sırtının altına yastık koyulur ve ve suni solunum yapılır.

Akciğer iltihabının iki şekli vardır: Birincisi; hafif olan ve nezle gibi bir hastalıktır ve burun nezlesinin devamı olarak da görülür. İkincisi ise; halis veya primer bir pnömonidir.

Zatürre hastalığının tedavisinde doktor gözetimi şarttır. Hasta istirahat ettirilmeli, morali yüksek tutulmalı ve hastalığı ona unutturmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir